DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: Matea Skeledžija, 10. 2. 2015.

Sa svrhom podizanja svijesti javnosti o problematici sigurnosti djece na Internetu, već niz godina se u Hrvatskoj i diljem svijeta obilježava Dan sigurnijeg Interneta.

Ova inicijativa, pokrenuta u okviru Programa za sigurniji Internet Europske komisije, jednom godišnje poziva na uključivanje u aktivnosti za stvaranje sigurnijeg i boljeg Interneta za djecu i mlade. Ove godine taj dan se obilježava 10. veljače.

Cilj obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta je što više uključiti učenike i osvijestiti ih o pitanjima sigurnosti na Internetu. Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet ove godine u suradnji s Centrom za sigurniji Internet i partnerskim školama i učeničkim domovima organizira prigodni program.

Više informacija o međunarodnom obilježavanju Dana sigurnijeg Interneta može se pronaći na stranicama Centra za sigurniji Internet na adresi http://www.sigurnijiinternet.hr/ te na stranicama http://www.saferinternetday.org.

Također na stranici možete pronaći:

U rubrici "Djeca" nalaze se tekstovi i informacije namijenjeni djeci i mladima o sigurnom i poticajnom internetskom okruženju. U ovoj rubrici moći ćete naći razne tekstove o sigurnim načinima korištenja interneta, njegovim prednostima, zanimljivostima, ali malo i o opasnostima i kako se zaštititi u virtualnom svijetu. Nastojat ćemo našim znanjima pomoći našim malim i malo većim čitateljima približiti čari interneta, kako uživati, igrati se, nalaziti nove informacije, ali na način prihvaćanja pravila sigurnog korištenja i poštivanja vrijednosti koje vrijede i u svakodnevnom životu.

U rubrici "Roditelji" želimo vas upoznati s širokim područjem mogućih prijetnji, načinima i programskim alatima zaštite. Svakoga dana više od milijardu ljudi diljem svijeta koristi Internet za rad, kupnju, igranje, informiranje i komunikaciju s članovima obitelji i prijateljima. Internet je djeci virtualna učionica i igralište gdje mogu učiti, doživljavati nova iskustva i zabavljati se. No korištenjem interneta sebe i svoju obitelj možete izložiti nepoželjnim pojavama kao što su neželjene poruke e-pošte i neposredne poruke, rizicima krađe identiteta, zlostavljačima djece te sigurnosnim prijetnjama koje mogu oštetiti računalo ili uništiti vrijedne podatke. Ako se upoznate s rizicima kojima djeca mogu biti izložena na internetu i naučite ih smanjiti, pridonijet ćete sigurnosti svoje obitelji. Informacije koje donosimo ovdje dobar su temelj za početak.

U rubrici “Učitelji i nastavnici” pronaći ćete prijedloge za nastavne teme, obrazovne igre, primjere iz naših i inozemnih osnovnih i srednjih škola. Donosit ćemo vam i novosti o profesionalnom razvoju u području sigurnijeg interneta. Pisat ćemo o institucionalnim politikama škola prema odgovornom i prihvatljivom korištenju interneta, računala, mobilnih tehnologija i društvenih medija.