HRVATSKI DAN LIJEČNIKA

Autor: Matea Skeledžija, 26. 2. 2015.

Hrvatski dan liječnika obilježava se u spomen na 26. veljače 1874. godinu, kada je osnovan Hrvatski liječnički zbor kao osma liječnička udruga u Europi, s ciljem unapređenja medicinske struke.

Hrvatska je oduvijek bila ponosna na svoje liječnike, a osobito u vrijeme Hrvatskog Domovinskog rata, kada ste spasili tisuće života.

Povodom Hrvatskog dana liječnika, danas je u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo održan okrugli stol 'Liječnici u preventivnim programima', na kojem je ministar zdravlja Siniša Varga istaknuo kako Hrvatska raspolaže dobro educiranim i vještim liječnicima s čijim visokim rezultatima stojimo uz bok europskim zemljama.

Ministar se osvrnuo na provedbu preventivnih programa, osobito na programe ranog otkrivanja raka dojke, grla maternice i debelog crijeva istaknuvši kako je preventiva uvijek prioritet, jer rano otkrivanje bolesti i rana intervencija poboljšavaju kvalitetu života pacijenta.

"Nismo zadovoljni odazivom građana na preventivne preglede, stoga apeliram da svatko, kada na kućnu adresu dobije poziv na preventivni pregled, taj pregled i obavi. Preventiva je važna i iz financijskih razloga, jer ovdje za malo uloženog novca dobivamo značajan rezultat u očuvanju zdravlja naših građana", kazao je Varga.

Ravnateljica HZZO-a Tatjana Prenđa Trupec rekla je kako se provođenje preventive u primarnoj zdravstvenoj zaštiti povećalo 12 puta zahvaljujući novom modelu ugovaranja i uvođenjem preventivnih panela. Dodala je kako Republika Hrvatska u ovoj godini očekuje povući oko 20 milijuna eura za preventivne programe u čiju će provedbu biti uključeni i HZZO, HZJZ, ali i civilno društvo, stručna društva i drugi.

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Tamara Poljičanin naglasila je važnost sprečavanja i ranog otkrivanja bolesti te pozvala roditelje da cijepe svoju djecu. "Cijepljenje je najbolja preventiva za pojedine bolesti, a ponekad je i jedini lijek. Zahvaljujući cjepivima, mi danas uopće ne poznajemo bolesti o kojima govore naše bake ili mame", kazala je Poljičanin i dodala kako je liječništvo u Hrvatskoj sve više 'žensko zanimanje', jer među liječnicima je čak 62 posto žena, dok do 1899. godine nije bilo niti jedne.

Skup je pozdravio i predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora Željko Krznarić koji je podsjetio na bogatu tradiciju okupljanja liječnika koji su svoj prvi skup održali prije 141 godinu na današnji dan, po čemu danas obilježavamo Hrvatski dan liječnika.

Pripremio: Mateo Vinković, 6.c

Izvor: http://dalje.com/hr-hrvatska/hzjz-okruglim-stolom-obiljezen-hrvatski-dan-lijecnika/538093