SVJETSKI DAN LOGOPEDA

Autor: Maja Poslon Živković, 6. 3. 2015.

6.ožujka obilježava se Svjetski dan logopeda.

Jeste li razmišljali da zbog takvog problema čovjek može postati kriminalac?

Nasilje nad osobnosti čovjeka počinje još u majčinoj utrobi jer dijete čuje njen glas i prati njeno ponašanje, ali doživljava i sve ostale zvukove iz okruženja.

Dakle prenatalno, odnosno ponašanje prije rođenja te u prve tri godine života su nam najvažniji i utječu na naše viđenje svijeta.

Naime, ako dijete ne može izreći riječi, pokazati osjećaje, želje, kreće izražavanje tijelom. U prvim danima i mjesecima života to je najčešće plač koji majke itekako razlikuju. Jedno je kad je dijete mokro ili gladno, a drugo kada plače hrapavim glasom koji nije snažan, izražajan. Već tada je vidljivo da će dijete imati emocionalne probleme, ali i poteškoće s govorenjem.

Kod mnogih takvih i sličnih poteškoća mogu pomoći i logopedi!

Rješavanjem govora rješavaju se i socijalni problemi

Nažalost, danas ima sve više djece koja imaju problema s govorom, a osnovni problem je nedostatak komunikacije, razgovora, s odraslima. Istraživanja su pokazala da djeca od jedne  do tri godine starosti pred televizijskim ekranom ili računalom provedu tri do pet sati, sadržaj upijaju kao spužva, ali nema razgovora.

Drugi problem su vrtići u kojima su djeca razvrstana u grupama po dobnoj starosti pa nemaju potrebne uzore u starijoj djeci. Naime, djeca oponašaju starije i time uče.

Roditelji dnevno razgovaraju s djecom samo pet minuta!

Službeni rezultati istraživanja Ruskog instituta za strateška istraživanja pokazala su da roditelji svega pet minuta dnevno ozbiljno razgovaraju s djecom. Ostalo su riječi zabrane i slično.

Pazite na hranu ako želite da dijete dobro govori

Još jedan problem je hrana. Današnja djeca jedu na dudu, pasirano, meko poput hamburgera ili pizze, a to nije dobro jer se ne razvija logomotorika.

Hrana također biokemijski utječe na unutarnje organe i stvara netolerantnost zbog pesticida i fungicida koji se unose njome.

Ne tepajte

Jedna od najvećih grešaka roditelja je tepanje djetetu. S djetetom bi trebalo razgovarati uobičajenim riječima, a za njegovu dobrobit na književnom jeziku što će mu itekako pomoći u životu. Naravno, dijete će koristiti i lokalni govor u razgovoru s vršnjacima i okolinom, ali će biti sposobno govoriti, pisati i koristiti književni govor.