DANI HRVATSKOG JEZIKA 11.-17. ožujka

Autor: Anamarija Hat, 11. 3. 2015.

Svake godine u mjesecu ožujku

promišljamo o značenju i važnosti

našega materinskoga hrvatskoga jezika

Manifestacija Dani hrvatskog jezika slavi se od 1997. u spomen na objavu Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog jezika 1967. u Telegramu. Deklaracija je sastavljena 9. ožujka 1967. na sastanku Upravnog odbora Matice hrvatske. 13. ožujka je prihvaćena, a dva dana poslije potpisuje ju osamnaest hrvatskih kulturnih ustanova. Njena važnost leži u zahtjevu da se u Ustav SFRJ unese odredba o ravnopravnosti četiriju književnih jezika: slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga i makedonskoga. Objava Deklaracije označila je početak borbe za samostalnost i punu afirmaciju hrvatskoga jezika.

Ove godine željeli smo da učenici budu što više izravno uključeni u proces obilježavanja Dana hrvatskog jezika. Kako bi najbolje vidjeli da je jezik živ organizam koji se kroz vrijeme mijenja, dali smo učenicima razredne nastave zadatak da pronađu stihove različitih autora te ih uredno prepišu. Susreli su se s riječima koje još samo bake govore, ali i s onima za koje nisu mogli odgonetnuti značenje. Također, uočili smo da kada se potrudimo i rukopis može biti jako uredan i lijep.

Učenici prvih razreda prepisivali su kratke oblike, poslovice o jeziku, koje smo zatim proslijedili petašima da pokušaju svojim riječima objasniti njihova značenja. Na taj način željeli smo učenike odmaknuti od uniformiranosti i uvijek samo jednog točnog odgovora. Cilj nam je bio probuditi njihovu kreativnost i potaknuti ih na razmišljanje što zapravo znače sve te fraze i poslovice koje govorimo.

Četvrti razredi su iz Prirode i društva učili o povijesti naše domovine, a spomenuli su i staro pismo glagoljicu. Zamolili smo ih da odaberu jedno glagoljsko slovo i likovno ga predstave. Skupina Malih glagoljaša ustupila nam je listove na kojima su tušem i perom vježbali pisanje slova glagoljice. Također, napisali su nam i svoja imena u glagoljskom obliku.

1. ožujka raspisan je nacionalni natječaj za najljepši rukopis  Što se rukom piše, vrijedi više!  u organizaciji Večernjeg lista i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Učenici razredne i predmetne nastave, kao i njihovi učitelji uključili su se u ovaj natječaj koji u prvi plan stavlja vrijednosti urednog rukopisa i tako vraća iz zaborava umjetnost lijepog i pravopisno točnog pisanja.

B. Gregurić, učiteljica hrv. jezika

A. Hat, školska knjižničarka