KAP VODE

Autor: Maja Poslon Živković, 14. 3. 2015.

Međunarodni dan rijeka se obilježava 14. ožujka i prilika je da se bar jednom godišnje podsjetimo na golemi značaj vode i njezinu nemjerljivu vrijednost te na značaj naših rijeka i rijeka općenito.

Voda je kemijski spoj dvaju atoma vodika i jednog atoma kisika (H2O). Ovo je osnovna definicija vode uz koju stoji i objašnjenje da je postojanje ovog spoja osnovni preduvjet života na našem planetu.

Hrvatska je blagoslovljena velikim prirodnim bogatstvima, među kojima je i bogatstvo rijeka i podzemnih voda koje nam osiguravaju pregršt pitke vode. Nestašica vode nas neće zahvatiti ako budemo svjesno, savjesno i pravilo gospodarili vodama. Dakle, naša je odgovornost paziti na ovo veliko bogatstvo. Trebamo biti svjesni ove činjenice barem jednog dana u godini.

Svaka kap vode stara je milijardu godina, a u tom razdoblju nebrojeno puta je bila u svakom od tri pojavna oblika vode. Jeste li znali da su neke rijeke posebne i zbog svojih prirodnih, ali i društvenih geografskih obilježja?

Nil – najdulja rijeka na svijetu
Amazona – rijeka najbogatija vodom
Kupa – najduža rijeka koja ima i izvor i ušće u Hrvatskoj
Volga – najdulja europska rijeka