SRETAN VAM VAŠ DAN, SPAVALICE!

Autor: Maja Poslon Živković, 20. 3. 2015.

Svim spavalicama čestitamo Svjetski dan spavanja! Danas imate priliku na jedinstven način obilježiti ovaj mali praznik :-)

Ovaj neobičan dan se obilježava od 2008. godine sa ciljem ukazivanja na važnost spavanja s aspekata medicine, obrazovanja, društvenog života i sigurne vožnje.

Ovim činom Svjetski savez medicine sna želi smanjiti probleme sna kroz bolju prevenciju i liječenje poremećaja spavanja. Poremećaji sna, kao što su pospanost i nesanica su globalna epidemija koja prijeti zdravlju i kvaliteti života, tvrde stručnjaci.

San je važan faktor za ljudsko blagostanje, a ima direktan utjecaj na mentalno, tjelesno i emocionalno zdravlje kako odraslih, tako i djece. San je potreba i privilegija, ali često je ugrožena zbog navika suvremenog života.

Jeste li znali da trećinu života provodimo spavajući, a o tome kako spavamo ovisi kvaliteta one druge dvije trećine života koje provodimo budni? Spavanje krijepi, pomlađuje, vraća vitalnost, ljepotu, mir, sposobnost koncentracije te nije pretjerano reći da je spavanje pola zdravlja i ljepote.

No čini se da osam sati neometanog sna ipak nije potrebno da biste se probudili odmorni. Znanstvenici sada tvrde kako je normalno da je san isprekidan te da to regulira stres.
Povjesničar Roger Ekirch s Virginia Techa proučava spavanje gotovo dva desetljeća i vjeruje kako mnogi zdravstveni problemi imaju korijene u prirodnoj tjelesnoj sklonosti za kraćim periodima spavanja.

Premalo odmaranja i smetnje spavanja su se razvili u modernu civilizacijsku bolest, upozoravaju stručnjaci. Noćna nenaspavanost može dovesti do dnevne pospanosti, zamora, slabe koncentracije i loše memorije te povećati rizik pogrešaka i nezgoda.

Svima onima koji vole provoditi vrijeme u carstvu snova želimo da se dobro naspavaju noćas!

Pripremila: Petra Spajić, 6.b