DAN NARCISA

Autor: Maja Poslon Živković, 21. 3. 2015.

21. ožujka 2015. po devetnaesti put se, diljem zemlje, obilježava Dan narcisa, dan posvećen prevenciji, ranom otkrivanju te svima oboljelima od raka dojke.

Obilježavanje Dana narcisa jedna je od prilika da se opetovano naglasi potreba prevencije i njezine mogućnosti, jer ako se rak dojke na vrijeme otkrije, mogućnost njegova izlječenja veća je od 90%.

Dan narcisa je humanitarna akcija u kojoj se toga dana prodaju poklonjeni narcisi, a prikupljena sredstva namijenjena su prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke. Ova manifestacija održava se pod zajedničkim sloganom u svim gradovima Hrvatske koji imaju klubove žena liječenih i operiranih na dojci.

5. travnja 1997. održana je prva akcija Dana narcisa u organizaciji studenata tadašnjeg Fakulteta za defektologiju pod vodstvom dr. Ruže Sabol koja je i dovela Dan narcisa u Hrvatsku.

Dan narcisa se 2. travnja 2005. godine održao u 33 grada diljem Hrvatske, kojom su prigodom dijeljeni edukativni materijali i prodavani narcisi, koji su odabrani u cijelom svijetu kao cvijet koji simbolizira buđenje života i nade.

Dan narcisa se 1. travnja 2006. godine održao u 42 grada diljem Hrvatske.

24. ožujka 2007. godine Dan narcisa je u Hrvatskoj obilježen već 11. put pod geslom "danas pomažete drugima, sutra možda sebi", a prihod je bio namijenjen pomoći ženama oboljelim od raka dojke.

15. ožujka 2008. godine Dan narcisa je obilježen u 34 grada širom Hrvatske humanitarnom prodajom narcisa. Na Cvjetnom trgu u Zagrebu se potpisivala peticija za pokretanje nacionalnog programa liječenja raka dojke, koji Hrvatska još nema. Tim programom trebalo bi se omogućiti jednako liječenje u cijeloj Hrvatskoj u specijaliziranim centrima s multidisciplinarnim pristupom, kako se to čini u Europi.

21. ožujka 2009. godine Dan narcisa obilježen je u 23 hrvatska grada. Središnja akcija organizirana je na Cvjetnom trgu i Centru Kaptol u Zagrebu.

Na Cvjetnom trgu u Zagrebu 27. ožujka 2010. godine središnjoj akciji Dana narcisa pridružila se i premijerka Jadranka Kosor. "Cilj akcije je podizanje svijesti o toj bolesti koja je prva na ljestvici smrtnosti kod žena. U Hrvatskoj godišnje od raka dojke obolijeva više od 2.300 žena, a oko 850 ih umire. Karcinom dojke ne može se spriječiti, ali se može na vrijeme otkriti. "

U Zagrebu i u preko 30 hrvatskih gradova, već 18. godinu zaredom, 23. ožujka 2013. održana je humanitarna akcija Dan narcisa gdje su se prodajom cvijeta sunovrata prikupljala sredstva za kupnju linearnog akceleratora za intraoperativnu radioterapiju. Kupnjom ovakvog uređaja poboljšat će se kvaliteta života liječenih žena i smanjiti troškovi liječenja.

22.ožujka 2014. u Zagrebu je održana Središnja akcija na Cvjetnom trgu, a u ime Ministarstva zdravlja u prodaji narcisa sudjelovala je pomoćnica ministra zdravlja Ljubica Đukanović.

I ove godine Dan narcisa održava se u sklopu kampanje "Darujmo ružičasti život" te sav prihod od prodaje narcisa u Zagrebu ide za aparat za intraoperativno zračenje kojim bi žene bile ozračene samo jednom i to za vrijeme operacije. Na zagrebačkom Cvjetnom trgu u organizaciji Udruge Europa Donna u prigodnoj prodaji narcisa sudjelovala je i predsjednica Republike, Kolinda Grabar Kitarović te ministar zdravlja Siniša Varga.

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović poželjela je svim ženama koje se bore s rakom dojke da što prije povrate svoje zdravlje, a svim građanima da paze na zdravlje i da ga cijene.Pozvala jei  žene da redovito rade samopreglede dojki te da se odazivaju na mamografske preglede.