SVJETSKI DAN BORBE PROTIV TUBERKULOZE

Autor: Matea Skeledžija, 24. 3. 2015.

24. ožujka obilježava se kao Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze, a cilj mu je skrenuti pozornost na ozbiljnost i raširenost te zarazne "bolesti siromašnih" od koje i danas umire veliki broj ljudi u svijetu

Tuberkuloza (TB) je zarazna bolest uzrokovana bacilom tuberkuloze (Mycobacterium tuberculosis) koji prvenstveno zahvaća pluća, ali se može pojaviti i u drugim organima i tkivima (bubrezima, koži, mozgu, plućnoj maramici, limfnim čvorovima , kostima, probavnom traktu i dr.).

24. ožujka 1882. godine njemački liječnik Robert Koch  je otkrio uzročnika tuberkuloze, nazvanog po njemu i Kochov bacil. Stotinu godinu kasnije, 1982. godine, Međunarodna unija za borbu protiv tuberkuloze i drugih plućnih bolesti “IUATLD” predložila je da se 24. ožujka proglasi Svjetskim danom borbe protiv tuberkuloze s ciljem upoznavanja svjetske javnosti kako je TB i danas veliki javnozdravstveni problem. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i mnoge druge organizacije pridružile su se IUATLD-u 1996. godine kako bi povećale svijest u borbi protiv ove bolesti.

Moto ovogodišnjeg svjetskog dana  u borbi protiv TB je : „ Reach the 3 million „  „Dosegnuti 3 milijuna „  odnosno „ Find – Treat -  Cure TB  -  Pronaći –Liječiti -Izliječiti TB“

Iako je TB izlječiva bolest i unatoč  velikim naporima da se pronađu, liječe i izliječe svi oboljeli od ove bolesti, još uvijek to je nedostižno. Od 9 milijuna osoba koji godišnje obole u Svijetu od TB njih 3 miliona (trećina)  promakne zdravstvenom sustavu. Najveći dio oboljelih dolazi iz izrazito siromašnih zemalja, (Afrika i jugoistočna Azija), ali i iz  posebno ranjivih  marginaliziranih zajednica  poput: migranata, izbjeglica, beskućnika, zatvorenika, domorodaca, etničkih manjina i ovisnika o drogama.

Prilika je to i da  lokalne, državne, vladine i nevladine organizacija, organizacije međunarodnog partnerstva  kao i nositelji zdravstvene skrbi pruže sve potrebne resurse,  zajedničkim naporima podižu svijest o ovoj bolesti i pojačaju svoje aktivnosti u obuhvatu svih oboljelih od TB te im osiguraju mogućnost dijagnoze, liječenja i izlječenja. Pri tome uz inovativne pristupe u poboljšanju testiranja i liječenja oboljelih kao i razvijanju novih alata u dijagnostici, lijekovima i cjepivu protiv TB težiti cilju eliminiranja ove bolesti kao javnozdravstvenog problema u naredna dva desetljeća.

Učestalost tuberkuloze u svijetu, Hrvatskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji

Pojavnost TB najizraženija je u azijskim i afričkim zemljama, a od europskih zemalja u Rumunjskoj i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.

Iako prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)  je  zabilježeno veliko smanjenje smrtnosti od TB od 90.- tih godina prošlog stoljeća do danas, preko 45 %, kao i smanjenje incidencije TB.-a, nažalost ta bolest  i danas odnosi milijune života.

Tijekom 2012. godine procjene su kako je  u Svijetu bilo oko 8,6 milijuna novooboljelih kao i 1,3 milijuna umrlih osoba od TB, a 450 000 osoba razvilo je  multirezistentnu TB (MDR-TB).

Još uvijek u siromašnim zemljama više od 95 %  je smrtnosti od TB, i među tri glavna uzroka smrti žena između 15 i 44 godine.

Procjena je kako je tijekom 2012. godine među  novooboljelim od TB bilo oko 500 000 djece  od čega je čak 74 000 djece završilo sa smrtnim ishodom.

Zabrinjavaju i slabi rezultati u borbi protiv  multirezistentne TB (MDR-TB): 3 od 4 slučaja MDR-TB ostaju bez dijagnoze, a čak 16 000 oboljelih od MDR-TB prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji tijekom 2012. godine nije dobilo lijek.

U posljednjih 10 godina u Hrvatskoj bilježimo smanjenje broja oboljelih od TB. Iako je  incidencija (broj novooboljelih na 100 000 stanovnika) od TB u Hrvatskoj  manja  od prosječne incidencije  u Europskoj regiji Svjetske zdravstvene organizacije (prema ne zvaničnim rezultatima za 2013. godinu incidencija TB u RH iznosi 12,4/100 000),  ona još uvijek zaostaje u odnosu na pobol u razvijenim  zemljama  EU.

Izvor: http://www.zzjzdnz.hr/hr/zdravlje/prevencija_zaraznih_bolesti/586-ch-0?&l_over=1