JESTE LI DANAS OBUKLI NEŠTO LJUBIČASTO? PITATE SE ZAŠTO...?

Autor: Maja Poslon Živković, 26. 3. 2015.

26. ožujka je “ljubičasti dan”, dan kad se širom svijeta ljubičastom bojom iskazuje solidarnost s osobama koje imaju epilepsiju.

Ljubičasti dan je manifestacija pokrenuta 2008. god. na inicijativu tada devetogodišnje djevojčice Cassidy Megan, njenih roditelja i Udruge za epilepsiju iz Nove Škotske u Kanadi.

Zbog osjećaja usamljenosti i nerazumijevanja Cassidy je izrazila želju da svima govori o epilepsiji  i da pokaže kako se ljudi s epilepsijom ne razlikuju od drugih ljudi.

Za obilježavanje dana izabrana je ljubičasta boja lavande koja je internacionalna boja epilepsije, a isto je tako povezana i s osjećajem usamljenosti koji se učestalo javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom.

Hrvatska se već 2010.g. uključila u obilježavanje ove manifestacije. U Hrvatskoj, naime, osobe s epilepsijom nailaze na mnoge probleme u društvenom i profesionalnom životu, a prema istraživanju iz 2013.g. više od 50% ih se zbog epilepsije osjeća stigmatiziranim!

Djelovanjem Hrvatske udruge za epilepsiju i Referentnog centra za epilepsiju MZRH KBC Zagreb 2010.g su organizirana predavanja i događanja u nekoliko nastavnih ustanova. Hrvatska udruga za epilepsiju je osmislila i štampala letak u svrhu edukacije populacije o epilepsiji i potrebe poznavanja osnovnih postupaka što učiniti kada osoba ima epileptički napadaj. Od tada se svake godine u aktivnosti uključuje sve više osnovnih i srednjih škola, vrtića, medicinskih fakulteta i bolnica diljem Hrvatske.

Pozivamo Vas da se pridružite aktivnim sudjelovanjem i da nošenjem ljubičastog  kod kuće, u školi ili na radnom mjestu 26. ožujka, pružite podršku osobama s epilepsijom priklanjajući se sloganu: „Širenjem znanja o epilepsiji, rušimo predrasude!“

Pripremila: Laura Adamović, 6.a