ZNATE LI TKO JE BILA ANNE FRANK?

Autor: Maja Poslon Živković, 31. 3. 2015.

Iako se u pouzdanijim izvorima uglavnom navodi kako je Anne Frank umrla u koncentracijskom logoru od tifusa u mjesecu ožujku 1945. god., bez preciziranja nadnevka, ponegdje se tvrdi kako je to bilo 31. ožujka. Bez obzira je li taj podatak točan ili ne, spomen na tu djevojku je nešto što se ne smije preskočiti.

Ove godine obilježava se 70 godina od smrti Anne Frank, a po nekim izvorima umrla je upravo na današnji dan.

Anne Frank (pravo ime Annelies Marie Frank; Frankfurt na Majni, 12. lipnja 1929. – koncentracijski logor Bergen-Belsen, ožujak 1945.), bila je Židovka i autorica Dnevnika, u kojem je neposredno i iskreno posvjedočila o drami svakodnevice i odrastanja u izolaciji, strahu i skrivanju. Pisala je i o patnjama Židova za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Rođena je u Frankfurtu na Majni 12. lipnja 1929., a većinu života provela je u Amsterdamu u koji je njena obitelj prebjegla nakon što su Židovi bili nepoželjni u Njemačkoj dolaskom nacista. Njemačko je državljanstvo izgubila 1941. Popularna je postala nakon objavljivanja njenog dnevnika. Dnevnik je temeljen na skrivanju i strahodvladi Njemačke koja je okupirala Nizozemsku u Drugom svjetskom ratu. Živjela je u četveročlanoj obitelji s jednom sestrom (Otto Frank,Edith Frank i Margot Frank).

Nakon dolaska nacista na vlast u Njemačkoj, bogati židovski poduzetnik u Frankfurtu Otto Frank odselio se sa ženom i dvjema kćerima u Amsterdam, gdje je  obitelj nastavila mirno živjeti.

Međutim, 1941. nacisti su okupirali Nizozemsku. Počinje rasistički teror, uhićenja, protjerivanja u logore i 1942. Frankovi su prisiljeni skriti se u potkrovlju jedne kuće u Amsterdamu. U dvogodišnjoj izolaciji mlađa kći obitelji Frank, Annelies Marie, počinje pisati  dnevnik, koji će u godinama nakon rata biti tiskan i preveden na pedesetak jezika. Dnevnik Anne Frank postat će simbolom ne samo šest milijuna Židova koje su ubili nacisti, već i svih ljudi koji su patili i pate zbog svoje rase ili zbog svojih uvjerenja.

Anne Frank nije dočekala objavljivanje svoga dnevnika. Umrla je u ožujku 1945. od tifusa u njemačkome koncentracijskom logoru Bergen - Belsenu potkraj Hannovera.

Anne Frank rođena je 12. lipnja 1929. u Frankfurtu na Majni. Po svemu obična djevojčica, živjela je mirno, bezbrižno i pohađala nizozemsku civilnu školu. Okupacija i nacistički teror naglo će prekinuti djevojačku bezbrižnost Anne i njezine starije sestre Margot. Suočene s patnjom, proganjanjima, izolacijom, djevojčice će se naglo naći u svijetu odraslih koji otvara tolike bezbrojne slutnje, nedoumice, pitanja bez odgovora. U izolaciji stare kuće na jednom od amsterdamskih kanala, o tome nedokučivom i okrutnom svijetu počinje promišljati i trinaestogodišnja Anne. U obliku pisama zamišljenoj prijateljici opisat će dane svoje samoće, svojih razmišljanja i ostaviti svijetu jedan od najpotresnijih dnevnika ikada napisanih. "Usprkos svem zlu, ja i dalje vjerujem da su ljudi uistinu dobri u svojim srcima."  napisat će na jednoj stranici dnevnika. Pisanje dnevnika prekinuo je Gestapo otkrivši skrovište Frankovih 4. kolovoza 1944. Cijela je obitelj uhićena, oduzeta im je imovina te su  protjerani u Auschwitz, gdje umire Annina majka.

Slom nacističke Njemačke doživio je jedino otac, Otto Frank. Kada se 1947. vratio u Amsterdam, prijatelji su mu predali nekoliko obiteljskih uspomena što su ih pronašli i sačuvali nakon odlaska Gestapoa. Među njima je bio i dnevnik, koji će toliko dirnuti oca, potom obiteljske prijatelje pa na kraju i cijeli svijet. Dnevnik Anne Frank najčitaniji je i najpoznatiji antiratni zapis. Po njemu su rađene kazališne predstave, snimljen je film, a kuća obitelji Frank u Amsterdamu pretvorena je u muzej. Novi engleski prijevod dnevnika, tiskan 1955., sadrži mnoge nove pojedinosti i dijelove, koje je u prvoj recenziji Otto Frank izbacio, smatrajući ih previše intimnima ili nevažnima.

"Dnevnik Anne Frank" možete u PDF formatu preuzeti ovdje:

Možete i pogledati istoimeni film na sljedećem linku: