SVJETSKI DAN BORBE PROTIV ALKOHOLIZMA

Autor: Maja Poslon Živković, 1. 4. 2015.

1.travnja obilježava se Svjetski dan borbe protiv alkoholizma.

Što je alkoholizam?
Prema klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije alkoholizam je teška bolest ovisnosti koja zahtijeva dugotrajno liječenje i oporavak.

Alkoholizmu prethodi tzv. „predalkoholičarsko stanje“ – prekomjerno pijenje alkoholnih pića kroz duži vremenski period koje postupno dovodi do stvaranja ovisnosti o alkoholu.

Uživanje alkohola i alkoholna bolest
Dokazane su činjenice da uživanje alkohola već i u maloj količini znatno mijenja ponašanje ljudi – oni postaju „življi“, žele se „dokazati“, a neki postaju čak i agresivni.
Stalno pijenje alkohola pak uzrokuje niz zdravstvenih problema, primjerice, cirozu jetra, oštećuje želučanu i crijevnu sluznicu, bolesti krvožilnoga sustava, bubrežne bolesti, smanjuje plodnost kod muškaraca i žena, te uzrokuje cijeli niz psihičkih poremećaja.

Alkoholičari su fizički i psihički ovisni o alkoholu.

Kako dolazi do fizičke ovisnosti o alkoholu?
U prvim fazama stalnog pijenja alkohola organizam se postupno privikava na sve veće količine alkohola. Pojedinci piju sve više, osjećaju se bolje i ne smatraju se ugroženim.
Mnogi se hvale svojom izdržljivošću na alkoholna pića i količine koje mogu podnijeti. Nisu
svjesni problema i postupne „vezanosti za bocu“.

S vremenom se povećava tolerancija prema pijenju alkohola i postoji tendencija nastanka neugodnih apstinencijskih simptoma kao što su drhtanje, znojenje i depresija. Ti simptomi javljaju se osobito ujutro nakon što se noću razina alkohola u krvi znatno smanji, a povlače se nakon ponovnog konzumiranja nekoliko alkoholnih pića. Taj začarani krug neprekidnog neumjerenog opijanja dovodi do fizičke ovisnosti o alkoholu.

Daljnjim prekomjernim pijenjem alkohola nastupa stanje u kojem alkoholičar ne može više sam prestati piti i potrebna mu je pomoć sa strane i liječenje.
Kod takvih osoba potreba za alkoholom je vrlo snažna, piju u svim prilikama, ne mogu kontrolirati količinu alkohola i često se opijaju do besvijesti. U obitelji i na radnom mjestu ponašaju se neodgovorno i postaju teški sebi i okolini. U osobito teškim slučajevima odbijaju pomoć i ne žele se suočiti s problemom.

Psihička ovisnost o alkoholu
Psihička ovisnost o alkoholu je težak poremećaj, a posljedica je patološki proces koji mijenja način funkcioniranja mozga.
Ljubomora do granice psihoze, neopravdani strahovi i demencija česte su pojave u uznapredovanom razvoju alkoholizma.

Delirium tremens teški je psihički poremećaj koji kod teških alkoholičara obično izbija naglo. Simptomi su nemir, poremećaji svijesti, halucinacije, vrućica, znojenje, poremećeni rad srca, gubitak orijentacije, drhtavica i drugo. Uz pravodobnu liječničku intervenciju, izlječenje nastupa unutar osam dana. Usprkos napretku i na tom području u 10 do 15 % slučajeva ta bolest završava smrću.

Suvremeni pristup liječenju alkoholičara zahtijeva potpuno i trajno suzdržavanje od alkohola uz podršku obitelji i razumijevanje zajednice. Provodi se u skupinama i traje najmanje pet godina, koliko je potrebno za trajno odvikavanje. Pojave vraćanja alkoholu, posebice nakon kraćeg liječenja, razmjerno su česte. Podrška obitelji i klubova liječenih alkoholičara i na tom području je nezamjenjiva: klubovi druženjem i razumijevanjem daju psihološku potporu svojim članovima, skrbe o svakom članu i pomažu mu u trenutcima krize i slično.

Alkoholičari su sve češći prizor na ulicama naših gradova, o čemu svjedoči podatak da je danas u Hrvatskoj više od 250 000 ovisnika o alkoholu (5 % punoljetnog muškog stanovništva i 4 % punoljetnih žena).

Kod nas i u svijetu poseban problem je alkoholizam i uživanje alkohola kod mladih. Sustavna istraživanja pokazuju da se kod mladih najčešće ne radi o alkoholizmu, nego o rasprostranjenom pijenju alkohola koje tek u kasnijim godinama prerasta u alkoholizam.

Mladi piju bez obzira radi li se o mladeži sela ili grada, školuju li se ili su zaposleni. Manji broj počinje piti s 15-16 godina, a većina sa 17. Razlike između spolova su neznatne, a uzroci raznovrsni, primjerice, od nesređenih obiteljskih odnosa, prepuštenosti „ulici“, pozitivnog stava prema pijenju u obitelji i široj zajednici, dostupnosti alkohola, neinformiranosti, privremenog otklanjanja straha, treme ili uzbuđenja u posebnim situacijama i drugo. Kod dječaka je alkohol često znak dokazivanja i „muškosti“, a kod djevojaka privremeno rješavanje problema „ranjivih godina“ i slično.

Alkoholizam kod mladih je vrlo ozbiljan problem, kojem treba prilaziti sustavno, stalnim upozoravanjem na probleme i zalaganjem za zdrav život i pravilan odnos prema radu i okolini.

Jedan od vodećih stručnjaka za ovisnosti dr. Robert Torre u svojoj novoj knjizi Alkoholizam: prijetnja i oporavak, navodi da će biti potrebne godine, možda i desetljeća zdravstvenog prosvjećivanja i prevencije alkoholizma za promjenu stavova društva prema alkoholu. Razlog su tome svakako tradicija i društveni običaji. Kod nas društvo tolerira pripitost i pijanstvo i malo je poznato da je smanjenje potrošnje alkoholnih pića među ljudima koji umjereno piju jedna od najvažnijih mjera koja može smanjiti učestalost i težinu poremećaja izazvanih alkoholom.

Poruka svima, a prvenstveno mladima:
Alkoholičar se ne postaje preko noći. Konzumiranje alkohola stvara ovisnost i navodi na zatvaranje očiju pred opasnostima!

Priloženi dokumenti:
10789-310.mp4 (9.47 MB)