UPOZNAJTE HEROJA

Autor: Matea Skeledžija, 7. 4. 2015.

Iako superheroje zamišljamo s plaštem na leđima, očima koje vide i kroz zatvorena vrata i mnogim drugim sposobostima, heroj stvarnog života, James Harrison, čini nešto još bolje. U posljednje 54 godine on je spasio živote više od 2 milijuna beba, piše Oddity Central.

Naime, tip krvi kakvu ima James vrlo je rijedak u svijetu. U njegovoj plazmi nalaze se antitijela koja spašavaju živote djece rođene s hemolitičkombolesti, vrstom anemije koja nastaje kada Rh negativna majka nosi Rh pozitivno dijete.

James je još kao 14-godišnjak kojem je za vrijeme operacije srca bila potrebna transfuzija od 14 litara krvi, odlučio da će kao odrastao redovito darivati krv. Nakon što je prvih nekoliko puta darovao krv otkriveno je kako u sebi nosi antitijela koja mogu spašavati živote novorođenčadi.

Javio se za dobrovoljno sudjelovanje u kliničkom istraživanju u je kojem razvijeno Anti-D cjepivo koje se daje svim trudnicama s negativnim Rh faktorom.

Budući da njegova krv dokazano liječi u ovakvim slučajevima, milijuni trudnica dobile su upravo Jamesovu krv.

Mediji djecu nadahnjuju lažnim herojima i nameću im isprazne uzore... Sigurna sam da nema djeteta koje nije čulo za onu guzatu Kim Nekako. A koliko ih je koji su čuli za prave heroje, ljude poput Jamesa Harrisona? Osnovno pitanje odgoja je zapravo pitanje: Čime JA svijet mogu učiniti boljim i ljepšim? Divno je što ne postoji jedan odgovor na to pitanje i što svatko od nas ima, zna ili može nešto jedinstveno. Valja samo zaviriti u sebe i otkriti što je to.