PJEŠICE U ŠKOLU

Autor: Maja Poslon Živković, 10. 4. 2015.

"Pješice u školu" je slogan kojim se promiče zdrav način života, a obilježava se svake godine 10. travnja.

Ne vozite svog mališana u školu. Evo zašto:

Udruženi danski istraživači ustanovili su kako djeca koju roditelji voze u školu imaju slabiju koncentraciju od onih koji hodaju ili bicikliraju do svog “radnog mjesta”.
Osim što na taj način “vježbaju” svoju samostalnost, djeca koja pješke idu u školu smanjit će svoj rizik od pretilosti i na jednostavan se način zaštititi od ove javno-zdravstvene epidemije modernog doba. Jednako tako će i osigurati bolji uspjeh u školi, tvrde danski istraživači.
Oni su mjerili razinu koncentracije mališana i ustanovili kako su se bolje koncentrirali oni koji su u školu išli pješke ili pedalirali usporedno s rezultatima njihovih kolega koje su roditelji vozili u školu. Ovi su rezultati iznenadili stručnjake, koji su se prvotno koncentrirali na učinak doručka na sposobnost koncentracije učenik, no sada su bili primorani promijeniti svoju hipotezu.
“Rezultati su pokazali da doručkovanje i ručanje utječu na razinu koncentracije, ali ne toliko u usporedbi s vježbom. Tako se sposobnost koncentracije učenika trećeg razreda koji vježba i biciklom ide u školu povećava i jednaka je onoj učenika koji je pola godine napredniji u svom školovanju“, objasnio je Niels Egelund, jedan od autora istraživanja.

Prije svega ovoga (a posebno vrijedi za roditelje prvašića) procijenite je li Vaše dijete sposobno pješačiti do škole (trebalo bi biti), a onda izaberite najsigurniju rutu do škole. Bilo bi dobro da zajedno sa djetetom prođete koji puta tim istim putem.
Ukoliko niste sigurni da Vaše dijete može samo otpješačiti do škole pokušajte  mu organizirati društvo druge djece, nekog od roditelja iz susjedstva, bake ili djeda, starijeg brata ili sestre, barem neko kraće vrijeme (prvih tjedan dana).
Upozorite mališana na eventualne opasnosti.
Ponovite prometna pravila (pješački prijelaz, znak stopa, semafor, hodanje po nogostupu) i provjerite u praksi razumije li ih.
Računajte s time da su maleni zaigrani i da reagiraju impulzivno.
Djecu treba odjenuti u odjeću svijetlih i jarkih boja da su što uočljiviji. Ukoliko Vaše dijete pješači do kuće u večernjim satima, nije naodmet opskrbiti ga reflektirajućim fluorescentnim trakama ili odjećom koja ih ima na sebi.