ZNATE LI KOJU KNJIŽEVNICU NAZIVAMO "HRVATSKIM ANDERSENOM"?

Autor: Maja Poslon Živković, 18. 4. 2015.

18. travnja 1874. god. rođena je naša izvrsna književnica Ivana Brlić Mažuranić - "Hrvatski Andersen".

Rođena je u poznatoj intelektualnoj građanskoj obitelji Mažuranić te je i sama bila izvrsno obrazovana. Dio je djetinjstva provela u Ogulinu, zatim Karlovcu i Jastrebarskom. U osamnaestoj se godini udala i preselila u Slavonski Brod (tada zvan Brod na Savi). Tamo se posvetila obiteljskom životu, majčinstvu, obrazovanju i književnom radu. Govorila je engleski, njemački, ruski i francuski, pa su i njezina prva djela nastala na francuskom.

Iako je pisati počela vrlo rano, prvi su joj radovi objavljeni tek početkom dvadesetog stoljeća. Zbirku pripovijetki i pjesama “Valjani i nevaljani” objavljuje 1902. a pozornost publike skreće 1913. romanom “Čudnovate zgode šegrta Hlapića”. Tri godine kasnije objavljuje svoje krunsko djelo “Priče iz davnine”, koje se danas smatra najboljom hrvatskom zbirkom umjetničkih bajki. Akademija ju je dva puta (1931. 1938.) predlagala za Nobelovu nagradu, primivši je 1937. za svog člana.

Inspiraciju za svoje bajke pronašla je u slavenskoj mitologiji i tako oživjela svijet prekršćanskih Hrvata. Bezvremenski likovi koje je ocrtala, likovi poput Kosjenke i Regoča, Jaglenca, Rutvice, Sunca djevera, Neve Nevičice, Potjeha, Malika Tintilinića, Svarožića, Stribora i Bjesomara, utjelovljenja su ljudskih osobina i osjećanja i sudbina sviju njih nosi stanovitu pouku. Kao majka sedmero djece i baka još brojnije unučadi, Ivana je poznavala dječju psihu i razumjela jednostavnost i naivnost njihova svijeta. Ono što je kao autoricu čini neponovljivom jest posezanje za fantastičnim, mitološkim motivima, mitskom strukturom i simbolima – jednostavnim, razumljivim i nezaboravnim.

U Gottliebeovu sanatoriju, na Srebrnjaku u Zagrebu, 21. rujna 1938. godine, napustila nas je dječja vila, ali i svjetski priznata dječja spisateljica. Djela su joj prevedena na četrdeset svjetskih jezika, ali i na bengalski, hindi, kineski, vijetnamski, japanski i perzijski jezik. Temeljem njenog Hlapića nastao je i animirani film. Dva je puta predložena za najveće svjetsko priznanje, Andersenovu nagradu.

Ovdje možete preuzeti u PDF formatu "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" i "Priče iz davnine":

Pripremila: Dorotea Juranek 6.a