NIKOLA VICEPRVAK DRŽAVE U NATJECANJU IZ GEOGRAFIJE

Autor: Renata Siročić-Pleić, 20. 4. 2015.

Učenik naše škole Nikola Bišćan sudjelovao je na 22. državnom Natjecanju iz geografije koje se održalo od 15. do 17. travnja u Osnovnoj školi  „Ivan Lacković Croata“ Kalinovac. Nikola se ove godine natjecao u konkurenciji osmih razreda te se nakon teorijskog i pratkičnog dijela testiranja rangirao na drugo mjesto koje dijeli s učenicom Petrom Ivanišić iz Osijeka. Razlika između prvog i drugo rangiranog je jedan bod. Ovom mu prilikom čestitamo na uspjehu.  Nikolu je pripremao i bio mu mentor Mario Pintarić, učitelj geografije i povijesti. Drugo mjesto je Nikola zauzeo i na prošlogodišnjem natjecanju.

Vrijedi napomenuti da je Nikola već treći put uzastopce ostvario pravo sudjelovanja na najvišoj razini natjecanja. Ovaj podatak potvrđuje kako se radi o iznimno vrijednom, ali i talentiranom učeniku koji ostvaruje vrhunske rezulatate i na drugim područjima. Osim samog natjecanja, organizatori su osmislili program koji je imao cilj upoznati natjecatelje s pridodno-geografskim obilježjima i osobitostima đurđevačke Podravine. Tako su učenici uz pratnju svojih mentora obišli i slušali o mjestu Molve i najvećem nalazištu plina u Hrvatskoj, zatim se penjali uz strmu padinu Bilogore gdje  je uređen križni put.  Kraj mjesta Sveta Ana imali su priliku vidjeti kako se uz pomoć snage vode melje kukuruz i dobiva brašno, prošetali su Đurđevačkim peskima -  hrvatskom Saharom, posjetili rodno mjesto istaknutog hrvatskog slikara Ivana Lackovića Croate i razgledali galeriju slika te se družili na obližnjem ribnjaku. Osim toga učenici su razgledali osobitosti Đurđevca, malog grada slavne prošlosti. Smještaj za učenike i njihove mentore bio je organiziran u đurđevačkom hotelu ''Picok''. Domaćini natjecanja doista su se potrudili da boravak učenicima bude ugodan, a da iskustva, ali i znanja stečena tijekom putovanja nose trajno u svojim srcima.

Nikola je u tijeku priprema za Državno natjecanje iz hrvatskog jezika.  Želimo mu mnogo sreće i uspjeha na natjecanju, ali i općenito u životu.

Mario Pintarić, učitelj geografije

Nikola Bišćan i mentor Mario Pintarić