MARK TWAIN

Autor: Matea Skeledžija, 21. 4. 2015.

21. travnja 1910. god. umro je Mark Twain ili Samuel Langhorne Clemens (pravo ime) poznati je američki književnik i humorist koji je svojim djelima postao poznat i cijenjen među svim generacijama. Rodio se 30. studenog 1835. godine u mjestu Florida kao šesto od sedmero djece.

Pošto nije bio baš uzorit učenik, već je u dvanaestoj godini odlučio prekinuti školovanje. Radio je različite poslove. Svoj je radni vijek započeo kao tiskar, a neko je vrijeme radio i kao kormilar na jednom od parobroda na rijeci Mississippi. Nakon toga bio je i kopač zlata te novinar pa izdavač i na kraju je svoj radni vijek završio kao književnik i predavač.

Nije mogao biti dugo na istom mjestu i stalno se selio. Tako je i započeo novinarsku karijeru.

Nakon što je neko vrijeme sudjelovao kao dragovoljac u građanskom ratu, odlučio se za posao izvjestitelja gdje je počeo objavljivati djela pod imenom Mark Twain.

Smatra se kako je velik broj najboljih djela napisao tijekom osamdesetih godina 19. stoljeća. Od njegovih djela treba izdvojiti:"Kraljević i prosjak", "Život na Mississippiju", "Tajanstveni stranac", "Doživljaji Toma Sawyera", "Pustolovine Huckleberryja Finna", "Naivčine u inozemstvu".

U svim svojim djelima zadržao je vedri duh te je poznat po humorističnim romanima. Promiče slobodu, prava na jednakost te je izrazito dobro prikazao život američkog društva iako nije imao osnovnog obrazovanja.

Njegov izvrstan roman "Pustolovine Toma Sawyera" možete u PDF formatu preuzeti ovdje:  https://zrno.files.wordpress.com/2011/01/mark-twain-dozivljaji-toma-sawyera.pdf