7 STVARI KOJE JE DOBRO PODIJELITI S UČITELJEM VAŠEG DJETETA

Autor: Maja Poslon Živković, 28. 4. 2015.

Dijeljenje ključnih informacija o Vašem djetetu može pomoći učiteljima razviti dobar odnos s njim.

Što možete reći učitelju/učiteljici kako biste mu pomogli da bolje obavlja svoj posao? Mogli biste se iznenaditi. Iako je učitelj Vašeg djeteta edukacijski stručnjak, nitko ne zna više o Vašem djetetu od Vas.

Jednako je važno da roditelji učitelje obavijeste o problemima kod kuće koji bi mogli utjecati na školski uspjeh, a važno je i da učitelji izvijeste roditelje o tome kako njihova djeca napreduju u školi.

Početak nove školske godine odlično je vrijeme da započnete dijalog s učiteljem svog djeteta. Niste sigurni gdje biste počeli?

Evo sedam stvari koje bi učitelji trebali znati. Dijeljenje informacija s učiteljima pomoći će im da bolje razumiju potrebe vašeg djeteta te da postave temelje odnosa koji će trajati cijelu školsku godinu.

Zdravstveni uvjeti

Ako je Vaše dijete dijabetičar, koristi inhalator, alergično je na nešto ili ima ozbiljan zdravstveni problem, njegov učitelj to mora znati. Također je korisno znati ako je djetetu dijagnosticirano stanje poput ADHD-a, koje može utjecati na ponašanje i koncentraciju.

Obiteljski problemi

Dobro je obavijestiti učitelja ako se u obitelji dogodila neka velika promjena koja bi mogla utjecati na dijete, poput razvoda, smrti u obitelji ili selidbe. Čak i ako se Vaše dijete čini mirnim, obavijestite učitelja kako bi mogao pratiti promjene u njegovu ponašanju.

Osobine ličnosti ili problemi u ponašanju

Možda je Vaš sin vrlo sramežljiv pa je zabrinut što se tiče novih prijateljstva u novoj školi ili Vaša kći često ima nastupe bijesa kod kuće, a Vi se bojite da će se isto dogoditi i u školi. Najbolje je učitelje obavijestiti o takvim problemima prije nego postanu problem u školi.

Prednosti i mane

Vašoj kćeri odlično ide matematika, ali joj je neugodno čitati naglas. Vaš sin voli jezike, ali ima problema s biologijom ili matematikom. Ako odmah obavijestite učitelje o tim stvarima, oni će imati više vremena za pomoć Vašoj djeci da se poboljšaju u područjima u kojima im je pomoć najpotrebnija.

Stil učenja

Proveli ste godine i godine učeći svoju djecu, stoga dobro poznajete njihov stil učenja. Ako Vaše dijete bolje uči uz neke izravne aktivnosti nego slušajući objašnjenja, spomenite to njegovu učitelju. Također podijelite bilo kakve strategije učenja koje dobro funkcioniraju kod Vašeg djeteta.

Navike učenja

Projuri li Vaše dijete kroz zadaću iz matematike, ali se teško snalazi u zadatcima čitanja i razumijevanja? Pate li ocjene Vašeg djeteta zato što provodi puno vremena na satovima klavira? Recite učiteljima sve o navikama učenja svog djeteta i bilo kakvim problemima s kojima se suočava pišući domaću zadaću. Učitelji često mogu ponuditi prijedloge da bi učinili domaću zadaću što lakšom.

Posebni interesi

Više znanja o djetetovim hobijima ili interesima može pomoći učitelju da razvije dobar odnos s njim u razredu. Obavijestite učitelja ako Vaš sin voli određenog superheroja ili je Vaša kći nadarena za slikanje.

Djeca postižu najbolje rezultate kada roditelji i učitelji surađuju!