KAMO NAKON OSNOVNE ŠKOLE?

Autor: Maja Poslon Živković, 6. 5. 2015.

Za veliki broj učenika jedna od najvažnijih odluka u njihovom dosadašnjom životu je odabir budućeg zanimanja, odnosno škole u kojoj će nastaviti svoje školovanje. Koliko ste se puta pitali: “Što želim raditi nakon završetka srednje škole?”

Na to pitanje nije lako odgovoriti osim ako ste izdvojili vrijeme da procijenite svoje vrijednosti, interese, sposobnosti, mogućnosti, osobne karakteristike i željeni budući životni stil. Morate spoznati sami sebe i to će vam pomoći u izboru za nastavak obrazovanja. Razgovarajte i sa znancima i saznajte kako oni sude o vama i tako upotpunite sliku o sebi. Za pomoć se možete obratiti psiholozima i drugim stručnjacima za profesionalnu orijentaciju. Na temelju testova i sustavnog razgovora s vama, oni vam mogu pomoći da potpunije spoznate svoje sklonosti i mogućnosti. Oni vam ne mogu reći koji posao da odaberete i koji posao je najbolji za vas. Savjet uvijek možete prihvatiti, ali odabir je na kraju na vama.

Svake godine stručnjaci predviđaju koje će biti najtraženije zanimanje. Naravno, nema ništa loše ako poslušate stručnjake i pročitati članke o „novim vrućim zanimanjima“ te ako upravo pronađete sebe u nekom od zanimanja, no u realnosti mnoge stvari se mijenjaju brže nego što mislite. Ono što je danas „vruće“ zanimanje, ne znači da će biti u sljedećih nekoliko godina. Ono što morate uzeti u obzir su vaši interesi, vrijednosti i vještine.

Želite li saznati koja bi vam se zanimanja mogla svidjeti – odgovorite na ovaj upitnik za upis u srednju školu.

Trebat će vam za to 5-6 minuta. Upitnik sadrži 32 pitanja o vašim sklonostima i sposobnostima. Nakon svakog pitanja na ljestvici s pet odgovora odaberite (kliknite mišem) onaj jedan koji najbolje opisuje stupanj vaše sklonosti. Odgovorite na sva pitanja i potom kliknite polje “pošalji”. Računalo će analizirati vaše odgovore i predložit će vam zanimanja koja su u skladu s vašim sklonostima. Naravno, računalo vam može dati prijedlog samo ukoliko sebe opišete iskreno.

Nakon što odaberete zanimanje koje vam se najviše sviđa morate provjeriti gdje se možete školovati i možete li upisati tu srednju školu, a tu dolazimo do vaših ocjena. Ove godine se ponovno mijenjao kriteriji za upis u srednju školu, no nema većih promjena, osim boljeg vrednovanja učenika koji su nastupili na državnim natjecanjima te će neke četverogodišnje škole moći uvesti (vratiti) bodovni prag.

Prilikom upisa u prvi razred srednje škole vrednuju se i boduju zajednički, dodatni i poseban element.

Zajednički element za upis u gimnazijske programe i strukovne programe u trajanju od najmanje četiri godine uključuje prosjeke svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja.

Uz ukupan prosjek, vrednuju se i zaključne ocjene iz 7. i 8. razreda iz hrvatskog jezika, matematike te prvog stranog jezika kao i triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim obrazovnim programima. U zadnjoj kategoriji nalaze se dva predmeta propisana Popisom predmeta posebno važnih za upis, a jedan samostalno određuje srednja škola od obveznih nastavnih predmeta koji se uče u osnovnoj školi.

Na ovaj način moguće je steći maksimalno 80 bodova. No, ako kandidatu nedostaje neka od ocjena koja se boduje, umjesto nje bodovat će se prosjek svih ocjena od 5. do 8. razreda osnovne škole.

Zajednički element za upis u strukovne programe i programe obrazovanja za vezane obrte u trajanju od najmanje tri godine uključuje prosjeke svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja te zaključne ocjene u 7. i 8. razredu iz hrvatskog jezika, matematike i prvog stranog jezika.

Na ovakav način moguće je steći najviše 50 bodova.

Sretno u odabiru vašeg životnog puta!

Priloženi dokumenti:
popis_vaznih_predmeta_za_upis_u_srednju_skolu.pdf (96.88 KB)