MEĐUNARODNI DAN MUZEJA

Autor: Maja Poslon Živković, 18. 5. 2015.

Već tradicionalno se 18.svibnja obilježava Međunarodni dan muzeja.

Hrvatsko muzejsko društvo, Sekcija za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju dvadeseti put obilježava Međunarodni dan muzeja i ove je godine organizirala jubilarnu 20. muzejsku edukativnu akciju pod nazivom Održivost.

Akcija se provodila od 20. travnja, a završava, već tradicionalno na Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja 2015.

Muzej domaćin ove je godine Gradski muzej Sisak u kojem će se na Međunarodni dan muzeja 18. svibnja 2015. održati  Završna svečanost. Uz raznolik program osmišljen za Završnu svečanost upriličit će se i  izvlačenje nagrada za posjetitelje koji su sudjelovali u ovogodišnjoj 20.muzejskoj edukativnoj akciji Održivost.

U ovogodišnju Akciju se uključilo 57 ustanova, muzeja, galerij iz cijele Hrvatske koje su tijekom mjesec dana pripremile i provodile posebno osmišljene programe.

Ideja za ovogodišnju muzejsku edukativnu akciju Održivost potekla je iz teme Međunarodnog dana muzeja, predložene od strane ICOM-a; Muzeji za održivo društvo.

Održivost u sebi sadrži i riječ život koja nas treba potaknuti na nove, raznolike ideje i kreativno izražavanje, a sve u cilju isticanja misije muzeja za dostupnim sadržajima kulture, umjetnosti i obrazovanja svim dobnim skupinama, a posebno mlađim posjetiteljima i posjetiteljima s posebnim potrebama.

Sama tema Održivost otvara niz mogućnosti koje su djelatnici muzeja obradili pronalaženjem zanimljivih predmeta iz zbirki te interpretacijom i komunikacijom o vrijednostima koje izravno utječu na život građana što je ključ za održiva i demokratska društva te očuvanje okoliša i prirode, a sve za dobrobit stanovništva. Sigruno je da se u temi Održivost nalaze još mnoge ideje kojima se može potaknuti posjetitelje na propitivanje i djelovanje u zajednici.

Posebno se ističe kako su se ovogodišnja tema i programi usmjerili na najosjetljivije segmente zajednice, oboljeloj djeci i djeci s posebnim potrebama, djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ali i djeci koja traže nove izazove.