MEĐUNARODNI DAN NESTALE DJECE

Autor: Maja Poslon Živković, 25. 5. 2015.

Danas se obilježava Međunarodni dan nestale djece, a stručnjaci upozoravaju kako svake godine u Hrvatskoj nestaju stotine djece. U svrhu borbe protiv fenomena nestale djece od 2013. godine funkcionira jedinstveni besplatni broj 116-000 za prijavu nestanka djeteta i pomoć djeci i roditeljima bilo gdje u Europi.

Besplatna telefonska linija 116-000 dostupna je 24 sata dnevno svaki dan. Na pozive se javljaju djelatnici Centra za nestalu i zlostavljanu djecu koji su prošli odgovarajuću neformalnu edukaciju za pružanje pomoći roditeljima nestale djece te primaju informacije od građana u slučaju nestanka djeteta i uz njihovu suglasnost prosljeđuju ih policiji, medijima i drugim nadležnim institucijama.

Nestanak nikada nije bezazlen te je djecu potrebno upozoriti kako mogu postati žrtvama nasilja, iskorištavanja ili nekog drugog kaznenog djela. Nestanci djece najčešće traju od 24 sata do nekoliko dana, a prema dosadašnjem iskustvu hrvatske policije gotovo sva djeca čiji se nestanak prijavi u kratkom vremenu se vrate ili ih policija pronađe.

U svrhu prevencije nestanka djece Ministarstvo socijalne politike i mladih ističe nužnost međuresorne suradnje policije, medija i svih nadležnih tijela koja se bave zaštitom i promicanjem prava djeteta te hitnost u provođenju svih postupaka. Važno je kontinuirano raditi i na prevenciji svih zlouporaba, negativnih utjecaja i opasnosti koje donosi Internet, uz sprečavanje izloženosti djece neprimjerenim sadržajima te na sustavnoj dodatnoj edukaciji svih stručnjaka, djece i roditelja.

Unutar zemalja Europske Unije svake godine nestane 250.000 djece, svake dvije minute jedno dijete. U Republici Hrvatskoj, prošle godine, iz obiteljskog doma udaljilo se 528 djece, a iz odgojnih ustanova 1247, što ih svrstava u najrizičniju skupinu djece, potencijalnih žrtava raznih oblika zlostavljanja.

Svake godine, 25. svibnja, u znak nade za svom djecom za kojom se još uvijek traga te u znak sjećanja na svu djecu koja nisu nikada pronađena, obilježava se Međunarodni dan nestale djece kao podsjetnik da sva djeca zaslužuju sretno djetinjstvo.

Svjestan važnosti suradnje s ostalim članicama EU i s međunarodnim organizacijama, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu postao je i član MCE - Missing Children Europe organizacije koja omogućuje razmjenu iskustava i dobre prakse te odličnu komunikaciju i suradnju s drugim zemljama EU što je od iznimne važnosti kada je u pitanju nestanak/otmica/bijeg djeteta u drugu zemlju.