SVJETSKI DAN NEPUŠENJA

Autor: Maja Poslon Živković, 31. 5. 2015.

Svjetski dan nepušenja održava se svake godine 31. svibnja. Uvela ga je Svjetska zdravstvena organizacija 1987. godine sa ciljem suzbijanja pušenja kao glavnog izbježivog čimbenika rizika za nastanak niza bolesti.

Sve je više spoznaja o pogubnom djelovanju nikotina na čovjekov organizam. Uz klasične posljedice (ovisnost, bolesti pluća, srca i krvotoka) pušenje uzrokuje karcinom bubrega, gušterače, kože i drugih organa, a potiče i opadanje intelektualnih sposobnosti.

Svakih 8 sekundi u svijetu umre netko do posljedica duhanskog dima.

Prema procjenama, u svijetu danas puši milijardu i tri stotine milijuna ljudi, a blizu 6 milijuna ljudi godišnje umire od posljedica pušenja. Ako se ne zaustave sadašnji trendovi, do 2030. godišnji broj umrlih od bolesti vezanih uz pušenje mogao bi dosegnuti 8 milijuna.

U Hrvatskoj puši 27,4 posto odraslih osoba, a procjenjuje se da od bolesti vezanih uz pušenje godišnje umire više od 9000 ljudi ili gotovo svaka peta osoba.

Medicinski stručnjaci tvrde da se 12 tjedana nakon prestanka pušenja poboljšava cirkulacija krvi, lakše hoda i diše, a nakon tri mjeseca smiruje kašalj i otežano disanje te se poboljšava funkcija pluća.
Godinu dana nakon prestanka pušenja rizik od srčanog udara smanjuje se za 3 puta, a nakon 5 godina rizik je jednak onome kao u nepušača. Deset godina nakon prestanka pušenja rizik za pojavu raka pluća postaje dvostruko manji nego kod pušača.