SJEĆATE SE "HEIDI"?

Autor: Maja Poslon Živković, 12. 6. 2015.

12. lipnja 1827. god. rođena je Johanna Spyri, autorica prelijepog romana "Heidi".

Johanna Spyri poznata je spisateljica rođena kao Johanna Louise Heusser u Švicarskoj 12. lipnja 1827. godine. Zahvaljujućim svojim djelima Johanna je bila jedna od najpoznatijih književnica u Švicarskoj.

Johana je bila sretno dijete, ali zato vrlo nesretna kasnije u životu. Odrasla je u obitelji s mnogo djece. Odmah nakon rođenja u blizini jezera u Zürichu, veći dio djetinjstva provela je u kući u planinama u kojoj je uvijek bilo puno djece, ali i gostiju s planina.

Udala se rano, ali ju je brzo snašla nesreća jer je ostala ne samo bez djeteta nego i jedinog muža.

Johanna nije počela pisati u djetinjstvu nego kada je osjetila potrebu. Nagađa se kako je to bilo u vrijeme Francusko-pruskog rata 1871. godine, kada je vidjela mnogo nesretnih ljudi pogođenih ratnim stradanjima.

Pretpostavlja se kako je u to vrijeme stvorila lik djevojčice, curice kakvu je i sama htjela imati, a koja je sretno živjela u planinama.

Osim što je voljela pisati, uvijek je govorila kako voli prirodu pa nije bilo čudno što je velik dio vremena provodila u prirodi Alpa. Vjerovala je kako priroda liječi, a to je pokazala u svom najpoznatijem djelu "Heidi".

Umrla je 1901. godine u Zürichu, svom rodnom gradu.

“Heidi” je roman za koji su se mnogi zapitali nakon što su ga pročitali, ima li u njemu uopće negativaca. Heidi je lik koji je pun dobrote, nesebičnih namjera i koji se nikada ne može umoriti dok pomaže drugima.
Iako su njeni postupci uglavnom objašnjeni kao postupci ishitrenog djeteta, plemenitost koju pokazuje svakim činom dovoljno je opravdanje za ono što bi neki objasnili kao ponašanje nepromišljena djeteta. Prisjetite se i sami ove prelijepe priče, a ako je pak još niste čitali, požurite!

Prekrasan dječji roman možete pročitati i u pdf formatu na sljedećem linku:

Uživajte!