BAMBI

Autor: Maja Poslon Živković, 14. 6. 2015.

Na današnji dan 1942. god. Walt Disney izdao je crtić "Bambi", koji je nastao prema istoimenom romanu pisca Felixa Saltena.

“Bambi” je predivna priča koja može zainteresirati kako djecu, tako i odrasle. Autor Felix Salten jako je volio prirodu i životinje i iz tog razloga napravio je ovako uistinu čarobno djelo. Priča je potekla iz mašte, iskustva i znanja autora o životinjama.

Priča je to jednom srndaću, o cijelom njegovom životu. Od djetinjstva priča prati njegovu dječju zaigranost, mladost, iskušenja, ljubavi i strahove pa sve do zrele dobi.

Knjiga govori o životu koji je svakom od nas dan, govori nam o životu kao takvom. O životnim spoznajama, iskustvima, boli i patnji, ali i ljubavi i sreći. “Bambi” je poučna knjiga koja osim djeci, može poslužiti i odraslima da spoznaju sebe i svoj život.

Čovjek se u ovoj pripovijesti pojavljuje kao strašni i nadmoćni On. On je biće koje životinjama donosi strah i patnju. Iako mu je Gobo vjerovao, on ga je na kraju iznevjerio. Kada je prvi put Gobo bio ranjen, On mu je pomogao, no samo iz razloga da bude što bolja lovina kasnije kada se oporavi. Gobo mu je vjerovao, vjerovao je da će mu On pomoći i sljedeći put kada je bio ranjen. No, tada ga je On do kraja usmrtio. Ovaj dio knjige najviše nam je dao za razmišljanje. Autorova pouka djela je da se prema životinjama moramo odnositi s brigom, pažnjom i ljubavlju. Moramo biti “Čovjek” prema njima, a ne “On”.

Ovu prelijepu priču o Bambiju možete pročitati ovdje http://www.scribd.com/doc/24387689/Bambi-Feliks-Salten, a crtić možete pogledati na sljedećem linku https://www.youtube.com/watch?v=s_W6-T5ypeQ.