SVJETSKI DAN VJETRA

Autor: Maja Poslon Živković, 15. 6. 2015.

15. lipnja obilježava se kao Svjetski dan vjetra, a cilj mu je skrenuti javnosti pozornost na prednosti iskorištavanja vjetra kao energije, kao i na poticanje da se taj izvor energije koristi u mnogim projektima, jer za njihovo ostvarenje često nisu potrebna veća materijalna sredstva, a korist je višestruka.

Draga djeco, evo jedne ljetne ideje kako možete u nekoliko minuta i uz vrlo malo materijala napraviti vjetrenjaču od papira koja će se lijepo vrtjeti na vjetru.

Uzmite komad papira jednakih stranica (otprilike 10X10 cm), zarežite iz svih kutova prema sredini (tako da ostavite oko 2 cm neizrezano), savijte kutove kao što je prikazano na slici, bumbačicom probušite nekakav ukrasni cvjetić, dugme ili štogod slično i s tim probušite savijene vrhove u sredini, a onda s druge strane dodajte perlicu, dugme kako bi se vjetrenjača lakše vrtjela te bumbačicom još probušite kroz slamku, letvicu, komad tvrdog kartona ili nešto slično. Još vam je samo preostalo saviti vrh bumbačice prema unutra, kako se ne biste ozlijedili (poželjno ga je i zaštititi samoljepljivom trakom ili selotejpom) i vjetrenjača je gotova. A onda ju pričvrstite na neko prikladno mjesto gdje će je vjetar moći lijepo vrtjeti. I gotovo! :-)