JESEN PRED VRATIMA

Autor: Maja Poslon Živković, 22. 9. 2015.

Ove godine jesen nam stiže 23.rujna u 10:20 sati. Dočekajmo je širokim osmjehom!

Godišnja doba možemo definirati kao određena vremenska razdoblja s obzirom na određena obilježja tijekom jedne kalendarske godine.

Pod pojmom godišnja doba prije svega podrazumijevamo astronomska godišnja doba koja ovise o međusobnom položaju Zemlje i Sunca. Točan početak astronomskih godišnjih doba izračunavaju astronomi pomoću tzv. Efemerida (astronomske tablice s izračunima pozicija nekog nebeskog tijela u odnosu na Zemlju tijekom nekog vremenskog razdoblja) te se tako može za svaku godinu odrediti točan početak, tj. datum nastupanja pojedinog godišnjeg doba. Stoga se astronomska godišnja doba još mogu nazivati i kalendarska godišnja doba jer se izmjenjuju tijekom jedne kalendarske godine. To su redom: proljeće, ljeto, jesen i zima. Proljeće i jesen započinju nastupanjem ravnodnevnice (ekvinocija), a ljeto i zima nastupanjem suncostaja (solsticija).

Jesen je jedno od četiri godišnjih doba. Traje od 23. rujna do 21.prosinca. Postoje dva razdoblja jeseni: rana jesen traje od 23. rujna do kraja listopada (početkom studenog), a kasna jesen traje od početka studenog sve do 21. prosinca. Jesen donosi berbu plodova na većini biljaka trajnica kao što su jabuke, kruške, šljive, grožđe... Isto tako na većini listopadnih stabala tijekom jeseni će otpasti sve lišće. Također tijekom jeseni životinje koje spavaju zimski san će finalizirati nakupljanje masnih naslaga i zaliha hrane koje će im omogućiti da prežive zimu.

Često jesen povezujemo s osjećajem melankolije, sjete i tuge, a brojni pjesnici su upravo u njoj našli svoju inspiraciju zbog ljepote prirode koja u to vrijeme izmjenjuje svoje boje. Takva je i Cesarićeva "Jesen".

JESEN

Ona je tu. U tuzi kiše
Po poljanama tiho hoda,
I kuda stiže u vis diže
Usplahirena jata roda.

Polako penje se u brda,
A kuda prođe, njezin put
Od otpalog je lišća žut.
I u dol njime idu krda.

U jezero unese nemir,
I ne vidiš mu više dna,
A medvjed, koga putem sretne,
Odjednom zaželi se sna.

A kada livadma dune
Njen vjetar, uzbune se travke.
U strništima tužno šušti:
To polja slute snijeg i čavke.

Na cesti uveli se list
U čudu digo: gle, ja skačem
A čovjek koji hoda drumom
Zagrnuo se ogrtačem.