DANI EUROPSKE BAŠTINE 2015.

Autor: Maja Poslon Živković, 25. 9. 2015.

Čuvamo li svoje blago? Poznajemo li ga dovoljno? Naša zemlja ima veliko bogatstvo i ljepotu baštine te ne smijemo dopustiti da ona bude zaboravljena. Zato uronimo u svoje škrinje i pronađimo sve ono naizgled malo što čini čovjeka velikim i što može predstavljati naš trag identiteta tijekom vremena.

Europa u rujnu tradicionalno obilježava manifestaciju Dani europske baštine, kojom se predstavlja bogata i raznolika kulturna baština naroda europskoga kontinenta. U sklopu manifestacije organiziraju se izložbe, javna predavanja, posjeti različitim lokalitetima, okrugli stolovi i drugi događaji.

Dani europske baštine u Hrvatskoj 2015. godine održavaju se od 21. rujna do 3. studenoga. Većina zemalja Vijeća Europe prihvatila je zajedničku temu "Industrijska i tehnička baština" kako bi se podigla svijest šire javnosti o važnosti naslijeđene tehničke i industrijske baštine, kao i njezina očuvanja.
Otvorenjem izložbe Industrijska baština Hrvatske: Baština kao gospodarsko-razvojni resurs 21. rujna u Muzeju Mimara započeli su Dani europske baštine.
Brojne izložbe, predavanja, radionice i druga događanja održat će se širom Hrvatske kako bi u sklopu manifestacije predstavili zaštitne radove na nepokretnim i pokretnim kulturnim dobrima te promicali nematerijalna kulturna dobra.

U povodu Dana europske baštine izdana je i brošura koja donosi sažete prikaze o svim prigodnim događanjima, podrobne informacije o lokacijama, nadnevcima i vremenima događanja.

Uključivanjem u obilježavanje ovoga dana članice Europske unije, ali i sve zemlje pristupnice, potvrđuju svoju pripadnost zajedničkomu europskom kulturnom, socijalnom, političkom i ekonomskom identitetu, pri čem se naglašava važnost i posebnost svake pojedinačne nacionalne baštine. Hrvatska se ovoj manifestaciji pridružila godine 1995. proglašenjem posavskoga sela Krapje – selom graditeljske baštine.

Izvor: www.skole.hr