SV. MIHAEL - DAN GRADA DONJEG MIHOLJCA

Autor: Tihana Geto Pavin, 26. 9. 2015.

Sveti Mihaele Arhanđele,

brani nas u boju;

protiv pakosti i zasjedama đavolskih budi nam zaklon.

Neka mu zapovjedi Bog, ponizno molimo:

Ti, vojvodo vojske nebeske,

Sotonu i druge duhove zlobne,

koji svijetom obilaze na propast duša,

Božanskom krepošću i jakošću u pakao strovali.

Sv. Mihael je vođa sedmorice arkanđela i svih anđeoskih vojski. Hijerarhijski raspored među sedmoricom arkanđela služi kao uzor svim hijerarhijama, a značajka mu je savršeno zajedništvo u Duhu Svetome. Osim što je vođa anđeoske vojske, također je i zaštitnik našeg grada. Svake godine 29. rujna slavimo dan grada Donjeg Miholjca i crkveni god Svetog Mihaela Arkanđela.

U uvodnom dijelu mogli ste pročitati poznatu molitvu Svetom Mihaelu Arkanđelu, a nadalje saznajete kako je ona nastala….

Jednoga dana u mjesecu prosincu 1884., ili u siječnju 1885., u Vatikanu, u privatnoj kapelici Pape Leona XIII dogodilo se nešto izvanredno. Nakon što je papa Leon XIII završio svoju Misu, ostao je u kapelici, da prisustvuje još jednoj Misi, što je uvijek običavao. Na kraju, opazili su kako je najednom podigao glavu i nepomično gledao prema Oltaru, iznad Tabernakula.

Lice Leona XIII problijedilo je od nekakvog straha. Papa je ustao i još pod šokom od intenzivne uzbuđenosti, požurio je prema svojoj radnoj sobi. Jedan od njegovih suradnika se uznemirio i upitao ga: "Sveti Oče, izgledate mi vrlo umorno? Da li vam treba nešto?" Leon XIII mu je odgovorio: "Ne trebam ništa..."

I Papa je ušao u svoju radnu sobu, zatvorio se, te nakon pola sata pozvao tajnika Kongregacije za Obrede, pružio mu list papira te mu rekao da odmah napisani tekst otisne i pošalje svim biskupima širom svijeta. Što bijaše napisano na tom listu papiru, koji je Papa dao da se smjesta tiska i pošalje svim biskupima svijeta? To bijaše molitva Svetom Mihaelu Arhanđelu, koju je Papa osobno sastavio i zahtijevao da je svi svećenici sa svojim vjernicima mole nakon svake Mise na podnožju Oltara nakon molitve "Zdravo Kraljice", koju je propisao već Papa Pijo IX.

Učenici četvtih razredna sudjelovali su u uređenju pano u holu naše škole. Svojim likovnim talentima izrazili su svoj doživljaj Dana grada Donjeg Miholjca. U nastavku možete pogledati i galeriju slika.