SVJETSKI DAN ZAŠTITE ŽIVOTINJA

Autor: Maja Poslon Živković, 4. 10. 2015.

Svjetski dan zaštite životinja se obilježava 4. listopada svake godine, a posvećen je pravima životinja i njihovu blagostanju s posebnim naglaskom na odnos čovjeka prema životinjama i važnosti svih životinja za život na Zemlji.

Prvi je puta obilježen 4. listopada 1931. godine na konvenciji ekologa u Firenci, kako bi se upozorilo na ugroženost životinjskih vrsta, a tijekom godina je prerastao u događaj posvećen brizi za sve životinje.

Udruge za zaštitu životinja globalno obilježavaju taj dan kako bi povećale svijest o problemima životinja te potaknule ljude na razmišljanje o tome se odnose prema životinjama.

Po podacima svjetskih organizacija, svaki dan izumre od 50 do 150 vrsta, a najistaknutije od onih koje se nalaze pred izumiranjem su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi, tigrovi... Životinje uglavnom ugrožava čovjek. U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta živih bića, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više.

Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta te znatnim udjelom endema. U Hrvatskoj je danas poznato oko 38.000 vrsta, a pretpostavlja se da je taj broj znatno veći, od 50.000 do više od 100.000. Primjerice u posljednjih nekoliko godina opisano je 198 novih svojti kopnenih beskralješnjaka, 146 slatkovodnih i 20 svojti morskih beskralješnjaka. Otkrivene su i tri za znanost potpuno nove vrste slatkovodnih riba. To pokazuje da je stvarna biološka raznolikost u Hrvatskoj mnogo veća nego što pokazuju službeni podaci.
U Hrvatskoj obitava velik broj životinjskih svojti ugroženih u Europi, što je povezano s očuvanim staništima. Dosad je Državni zavod za zaštitu prirode izradio crvene popise ugroženih kralješnjaka, leptira, vretenaca, špiljske faune, obalčara i trčaka. Na temelju Zakona o zaštiti prirode divlje vrste proglašavaju se strogo zaštićenima i zaštićenima zbog njihove ugroženosti i međunarodnih ugovora koje je Hrvatska potpisala. Kršenje zakona kažnjivo je novčanom kaznom od pedeset kuna do sto tisuća kuna.

Ovaj datum ćemo posvetiti svim životinjama, ne samo onima iz naše okoline na čije smo patnje osjetljivi i koje nam je teško gledati bolesne i ozlijeđene, a pogotovo kako tužno lutaju ulicama. Ovaj datum posvećujemo i svim onim životinjama koje žive u patnji dalekoj od očiju javnosti, čije krike čuju samo oni koji to žele čuti. Ovaj datum datum je svih životinja. Svaka životinja u svim farmama svijeta, u svim laboratorijima ovog svijeta, svim cirkusima i kavezima svijeta. Sve životinje koje će možda već sutra biti ubijene danas imaju svoj dan, Dan zaštite životinja.

Pripremila: Iva Korov 7.a