SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA

Autor: Maja Poslon Živković, 10. 10. 2015.

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine sa ciljem podizanja svijesti o problemima mentalnog zdravlja.

Mentalno zdravlje pojedinca podrazumijeva osobni osjećaj psihičkog blagostanja, uspješnosti i zadovoljstva,  predstavlja važan izvor kvalitetnog življenja, a ujedno je i važan resurs za obitelj i društvo. Izostanak mentalnog zdravlja, bez obzira na tjelesno, uvijek znači duševnu patnju, gubitak ljudskog potencijala te disfunkciju pojedinca na svakom polju.

Stoga je važno, uvijek iznova, ponavljati da „nema zdravlja bez duševnog zdravlja“, a javno-zdravstvenim mjerama graditi osnove za visokokvalitetno mentalno zdravlje društva i pojedinca u njemu. Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava pod okriljem Svjetske federacije za mentalno zdravlje, prilika je da se javnosti - stručnoj i općoj – skrene pozornost na pitanja mentalnih poremećaja i očuvanja mentalnog zdravlja ljudi.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definira mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem svaki čovjek shvaća svoj potencijal i može se nositi s normalnim životnim stresovima, raditi produktivno i plodonosno i može doprinositi svojoj zajednici. Mentalno, duševno ili psihičko zdravlje sastavni je dio općeg zdravlja pojedinca, ali i zajednice te čini preduvjet za optimalno funkcioniranje pojedinca, obitelji, zajednica i društva.

“Sve ono što te nervira kod drugih može te odvesti do boljeg razumijevanja samoga sebe.”
Carl Jung