AKTIVNOSTI MLADIH POVJESNIČARA

Autor: Zrinka Jurčević, 18. 10. 2015.

Mladi povjesničari najbolje uče na izvorima - posjećuju izložbe i same povijesne spomenike

Povjesničari naše škole rado uče na izvorima o povijesti svoga grada. Osim što vrijedno rade petkom u učionici sa svojom voditeljicom Jelenom Šarčević, učiteljicom povijesti, kad god im se pruži mogućnost upoznaju se s poviješću posjećujući prigodne izložbe ili same građevine.
    Povodom Dana grada bila je postavljena izložba Gutmanova željeznica, gdje su povjesničari mogli izravno čuti o Donjem Miholjcu kao nekadašnjoj željezničkoj postaji te  mjestima gdje se kriju ostaci pruge. Također ih je ljubazni voditelj Nenad Korenj upoznao kako je izgledalo nekada putovati poznatom Gutmanovom željeznicom.

- povjesničari na izložbi Gutmanova željeznica

- detalj s izložbe

Dana 16. listopada 2015.  na dodatnoj nastavi iz povijesti posjetili su dvorac. Dočekao ih je ponovno vodič Nenad Korenj. Ispričao im  je povijesti o parka i dvorca. Prvo su obišli dvorac šećući lijepo uređenim parkom, a zatim su ušli i u sam dvorac u kojem su sada uredi Grada. Saznali su zanimljivosti i povijesti svih važnih prostorija. Poveo ih je i do nakdašnje kapelice u kojoj se sada kao i u svakom matičnom uredu vrše građanska vjenčanja. Ondje im je ispričao mnoge legende o povijesti grofa Mailatha. Još i danas u Engleskoj postoje njegovi nasljednici. U svakom slučaju, najbolje je učiti povijest na samim izvorima.

NOVINARKA: Petra Barjaktarić, 7. a

FOTO: Eva Premec, 7. b