5. A U SVIJETU MEDIJA

Autor: Zrinka Jurčević, 28. 10. 2015.

Učenici 5. a razreda na redovnom satu hrvatskoga jezika učili su o medijima te ispunili anketu Boravak u svijetu medija.

U okviru plana i programa rada hrvatskoga jezika je i područje medijske kulture. U 5. razredu učenici se sustavnije počinju upoznavati  s tim što su mediji, kakve vrste imamo, o njihovoj povijesti, ali i o njihovom utjecaju na današnje generacije i život uopće.
    Prva nastavna jedinica obuhvaća spoznaju o tome što su mediji. Kao uvod u sat provedena je anketa pod naslovom Boravak u svijetu medija u kojoj su učenici anonimno odgovarali na pitanja o vrstama medija kojima se služe, vremenu provedenom s njima i slično.
    Kojim se medijem svakodnevno ili najredovitije služe, najviše je bilo odgovora vezano uz televiziju, internet, računalne igre i filmove, a najmanje stripovi, časopisi i novine. Tiskani mediji su u svakom slučaju potisnuti. Gledanje televizijskog programa kreće se u rasponu 2-4 sata dnevno.
    Prilikom izbora što gledati, najviše odlučuju sami ili se pridruže onome tko već nešto gleda. Na pitanje na koji način dolaze do filmova, najviše je ponovno bilo uz televiziju, ali polovica ispitanih navodi i kino kao mjesto gledanja filmova, što je pohvalno. Od ponuđenih televizijskih programa, učenici najviše gledaju serije, kvizove, različite žanrove filmova, potom je tu sportska emisija ili neki  reality show.  Najmanji broj odgovora vezan je uz obrazovne emisije i sapunice. Računalne igrice se prema odgovorima učenika 5. A razreda igraju nekoliko puta tjedno.
     Iz ove ankete može se zaključiti da je kao medij još uvijek najviše zastupljena televizija te je ona izvor informacija i zabave za naše učenike.

Zrinka Jurčević, razrednica 5. a

- 5. a razred