MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Zrinka Jurčević, 3. 11. 2015.

Mjesec hrvatske knjige obilježen u petim razredima s temom

Kako učiti -  čitanje kao prvi korak učenja

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige pozvali smo i pete razrede u školsku knjižnicu. Od njih se već očekuje da čitaju s lakoćom, no prelazak u predmetnu nastavu pred njih stavlja novi izazov – bolju organizaciju vremena i učenja. Zato smo za njih pripremili predavanje na temu kako učiti.

- 5. a u carstvu knjiga

Svaki proces učenja započinje čitanjem, tj. proučavanjem zadane teme. No, iznimno je važno da u tom prvom upoznavanju s gradivom budemo misaono usredotočeni na gradivo. Takvo čitanje, u kome uistinu razmišljamo o tome što čitamo, naziva se aktivno čitanje. U tom prvom koraku prepoznajemo činjenice koje su nam već poznate, uočavamo potpuno nove podatke i nepoznate riječi i stvaramo prvi dojam o tekstu.

Nakon što smo se s gradivom na ovaj način upoznali, započinje drugi korak – pravljenje bilježaka. Ovaj korak je iznimno važan, jer tako odvajamo važne podatke od onih manje važnih i stvaramo svoj vlastiti podsjetnik za učenje. Kasnije ćemo uz pomoć ovih ključnih riječi i pojmova moći gradivo vlastitim riječima prepričati i uočiti  logičnu i uzročno-posljedičnu povezanost podataka odrađene teme.

Tako dolazimo i do trećeg , vrlo važnog koraka u učenju, a to je ponavljanje. Da bismo gradivo utvrdili i uistinu pohranili u dugoročno pamćenje, moramo si ostaviti dovoljno vremena za kvalitetno ponavljanje. U cijelom procesu učenja, ponavljanje mora biti zastupljeno bar 70% vremena odvojenog za učenje. Dakle, možemo se složiti s tvrdnjom: Ponavljanje je majka znanja.

S obzirom na veliki broj nastavnih predmeta i izvannastavnih aktivnosti, kod samog procesa učenja iznimno je važna i dobra organizacija vremena. Svi učimo na različite načine i u različito vrijeme, no naša je preporuka svaki dan pisati zadaću, rješavati obaveze kako nam dolaze, ne gomilati si zadatke preko vikenda i obavezno si ostaviti svaki dan vremena za odmor i predah.

Anamarija Hat, knjižničarka