ČITAJMO NAGLAS!

Autor: Maja Poslon Živković, 12. 11. 2015.

I treći razredi obilježili su Mjesec hrvatske knjige u školskoj knjižnici. Kako je tema manifestacije ove godine svjetlost, odabrali smo bajku Sunčane Škrinjarić: Čovječuljak od plamena i upustili se u pustolovinu čitanja naglas.

Treći razredi s učiteljicom Mirelom Ćosić i učiteljem Markom Mikićem posjetili su školsku knjižnicu. Svake godine za učenike trećih razreda u okviru Manifestacije Mjesec hrvatske knjige organiziramo malo razredno natjecanje u čitanju naglas. Za tu prigodu biramo tzv. zaboravljene knjige - dakle one koje postoje u našim knjižničnim fondovima, a nisu u obveznoj lektiri. Najčešće odabiremo hrvatske narodne bajke ili kraće priče hrvatskih dječjih autora.

Ove godine zrake nadahnuća pronašli smo u priči Čovječuljak od plamena Sunčane Škrinjarić. Kao što Braco, glavni lik ove priče kreće u pustolovinu, tako su i učenici trećih razreda hrabro pristali izazov čitanja naglas. Pobijedili su tremu i pristali izražajno i točno pročitati ovu priču.

Mnogima se čini da je to jednostavan zadatak, no treći razredi će se složiti da ustati se ispred svih i nepoznati tekst pročitati glasno, izražajno i točno i nije tako lako. Usta se osuše, dlanovi se znoje, glas se sakrije u grlo, a i slova počnu plesati pred očima.

No, zadatak je uspješno obavljen. Svi učenici zaslužuju pohvalu, i to ne samo jer su hrabro sudjelovali i izražajno čitali, nego i zato što su na kraju sata sami, i to uistinu pošteno, odabrali najbolje čitače među njima.

Kao najbolji čitači u svom razredu prepoznati su i pohvaljeni:

3. a – Tena Aladić, Amelie Pavin, Juraj Vrbanić i Matko Kovač
3. b – Sunčica Mandić i Niko Agostini.

Posebne pohvale također idu i učenici 3.a razreda Emi Čupić koja je bez greške prošla kroz labirint dugih rečenica i nepoznatih riječi. Bravo, Ema!

Čestitamo svima i nadamo se da će im to biti poticaj da svoju vještinu čitanja njeguju i dalje.
Za sve ostale tu je poruka iz priče:
Nikada ne valja gubiti samopouzdanje. Što nije uspjelo danas, uspjet će sutra.
I slova, poput brojki, morate pobijediti i zarobiti. Kada ih shvatite, slušat će vas poput vojnika.

Najvažnije je odvažiti se i krenuti.

školska knjižničarka Anamarija Hat