MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE - 16. STUDENOGA

Autor: Zrinka Jurčević, 16. 11. 2015.

Od 1996. godine 16. studenoga se obilježava kao Međunarodni dan tolerancije. Naši učenici su u radionicama provedenim za vrijeme sata razrednika u knjižnici produbljivali svoja saznanja o toleranciji i njenom značenju.

UNESCO, koji je i pokrenuo obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije kaže:
"Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. To nije samo moralna dužnost, to je također politički i zakonit zahtjev. Tolerancija, vrlina koja mir može učiniti mogućim, doprinosi mijenjanju kulture rata u kulturu mira."
   Jednostavno rečeno, tolerancija ili snošljivost je uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Svi smo mi na neki način različiti, a kako prihvaćamo različitosti drugih govori  mnogo o nama samima. Različitosti nas obogaćuju. Poštujući različite rase, vjere, narode, spolove, zanimanja, stavove…širimo i vlastite spoznaje o svijetu oko nas. Uvažavajući slobodu drugih otvaramo i vlastitu okolinu i širimo komunikaciju mira i prihvaćanja.
    Danas na globalnoj, svjetskoj razini promičemo razne slobode. Ponekad nam se čini da je sve dopušteno i da granice slobode više niti nemamo kamo širiti. No, na onoj užoj lokalnoj, pa i osobnoj razini ta svijest o uvažavanju drugačijih često je opterećena duboko ukorijenjenim predrasudama. Odbacivanje, neprihvaćanje, govor mržnje, ratovi postali su dio naše svakodnevice. Toleranciju smo usvojili kao pozitivan pojam, no potrebna su djela kako bi ona uistinu i zaživjela kao opće prihvaćeno dobro.

Ove školske godine naša škola, tj. učenici sedmih i osmih razreda, uključeni su u Projekt Šafran. Ovim projektom prisjećamo se sve nedužno stradale djece u II. svjetskom ratu, a poseban naglasak stavlja se na edukaciju o Holokaustu. U školski okoliš učenici su posadili lukovice žutih šafrana koje svojim cvatom podsjećaju na Davidove zvijezde kojima su Židovi bili obilježeni. Uključivanje učenika u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Na satima razrednika osmih razreda razrednice Branka Gregorić, Senka Mikić i Ivanka Petekić  zajedno s knjižničarkom Anamarijom Hat  govorile su o pojmu tolerancije. Raspravljali smo  i razmišljali o opasnostima zlostavljanja, diskriminacije i predrasuda u našim životima, kod kuće i u školi. Potražili smo značenja i pozitivnih i negativnih riječi vezanih uz toleranciju. Promišljali smo koliko smo mi podložni predrasudama i na koji način to možemo mijenjati. Kao rezultat razgovora nastali su, pod satom likovne kulture i na poticaj učiteljice Ivanke Petekić, likovni radovi osmaša kojima smo ispunili pano vezan uz Međunarodni dan tolerancije.

Tolerancija dvosmjeran proces  koji se, kao i sve ostale moralne vrijednosti u životu, dugo gradi, a potrebno je malo zrno sumnje da se skladni odnosi naruše.
Svijet je dovoljno velik za sve nas. No, svatko od nas mora svojim djelima prihvaćati i poštivati druge. Za to je potrebna jaka volja, veliko srce i otvoreni um. Zbog naraštaja koji dolaze dužni smo bar pokušati učiniti ovaj svijet mjestom gdje mir može biti moguć.

- panoe pripremile razrednice 8-ih razreda: Branka Gregurić, Senka Mikić i Ivanka Petekić, knjižničarka Anamarija Hat