OSVIJETLIMO MRAK

Autor: Maja Poslon Živković, 20. 11. 2015.

Drugi razred je također posjetio knjižnicu povodom Mjeseca hrvatske knjige i tako sudjelovao u  promoviranju čitanja kod djece i mladih.

Drugi razredi s učiteljicama Željkom Pobi i Draganom Novoselić Pejak posjetili su školsku knjižnicu. Radost čitanja i ljubav prema knjizi u njima smo upalili čitajući Andersenovu Djevojčicu sa šibicama. Vrijeme između blagdana Svih svetih i skorog Božića činilo nam se savršeno da baš uz ovu priču progovorimo o svjetlu u našim srcima.

Učenici drugih razreda u knjižnici su se upoznali s još jednim velikim piscem dječjih priča, kojega još nazivamo i „kraljem bajki“, Andersenom. Primijetili su da su im i Andersenove bajke dobro poznate i da su ih već slušali u vrtiću ili kod kuće. Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige učenicima drugih razreda pročitali smo Andersenovu bajku Djevojčica sa šibicama

Kao „tople“ riječi učenici najčešće prepoznaju sreću, prijatelje, obitelj, igru… Od bajke očekujemo čaroliju i sretan kraj. Ova priča pomiče naša očekivanja i otkriva u nama potpuno nova osjećanja, koja inače ne vežemo uz bajke. I upravo zbog tih snažnih suprotnosti uz ovu priču zaiskre naši najskriveniji osjećaji. Kroz sudbinu male bosonoge djevojčice preispitujemo sebe i vlastite moralne kvalitete.

Tako su i naši učenici, ispočetka tihi i zamišljeni, odlučili pomoći skromnoj djevojčici. Prvi zadatak je bio odrediti koja su to svjetla koja nas trebaju voditi kroz život. Zastali smo i razmislili je li uistinu siromaštvo najveći teret koji djevojčica nosi. Pokušali smo se prisjetiti čemu se mi zapravo najviše radujemo i bez čega bi nam bilo jako teško u životu. I tako su se otvorila srca naših učenika. Kada su stavili sa strane sve materijalno, zaključili su da su obitelj, prijatelji, ljubav, mir, skromnost i međusobno pomaganje najsjajnije zvijezde koje nas trebaju voditi kroz život.

Kako na te zvijezde vodilje često zaboravimo, jer nas zaslijepi sjaj mnogih prolaznih stvari, odlučili smo upaliti male plamenčiće svjetla kako bismo simbolički pomogli djevojčici da se ugrije, ali i kako bismo otjerali tamu sebičnosti i pohlepe iz naših života. Zadatak je bio toplim porukama osvijetliti mrak materijalnih blagdana.

Nakon što smo toplim porukama osvijestili prave vrijednosti života, učenici 2. b razreda odlučili su i uistinu osvijetliti mrak tamnog tamnog papira iz mape. Tama papira malo po malo povlačila se pred toplim i svijetlim masnim bojama. Nastajale su iskre svjetla  i pretvarale se u plamenove svjećica. Učenici su primijetili da se trag brže i bolje vidi na svijetlom papiru, a da bi se posvijetlio tamni papir potrebno je puno više truda.

Okružuje nas materijalni svijet, šarena svijetla nas privlače i vode sve tamnijim stazama. Da bismo se prisjetili i vratili na pravi put nije dovoljno samo se malo odmaći od tog sjaja. U današnje doba potreban je uistinu velik trud kako bismo se podsjetili što nam je to zaista bitno u životu.

Drugim razredima poticaj na razmišljanje bila je Andersenova bajka. Neka njihovi radovi i zaključci budu poticaj za razmišljanje svima ostalima.

školska knjižničarka Anamarija Hat