FESTIVAL SRCA - SVJETSKI TJEDAN PRIROĐENIH SRČANIH BOLESTI U DJECE

Autor: Maja Poslon Živković, 18. 2. 2016.

Svjetski tjedan prirođenih srčanih bolesti u djece obilježio se i ove godine od 7. do 14. veljače. U organizaciji Udruge liječnika, zdravstvenog osoblja i roditelja djece s prirođenim srčanim greškama i drugim srčanim bolestima po četvrti puta tjedan se obilježio pod nazivom „Festival srca“, uz popratna događanja u gradovima Zagrebu, Čakovcu, Osijeku, Splitu, Dubrovniku, Varaždinu i Virovitici.

Organizator akcije je udruga Veliko srce malom srcu.

Želja je okupiti što veću grupu obitelji, pojedinaca, neprofitnih organizacija, ali i medicinskih stručnjaka u području dječje kardiologije. Prema studijama Referentnog centra pedijatrijske kardiologije RH, koji se nalazi u Klinici za pedijatriju KBC-a Zagreb, u Hrvatskoj trenutno ima preko 10.000 djece sa srčanim bolestima, a svake se godine rađa još najmanje 400 do 500.

Udruga navodi da je od 205.917 djece rođene u Hrvatskoj od 1. listopada 2002. do 1. listopada 2007., njih 1480 (700 djevojčica i 780 dječaka) imalo prirođenu srčanu grešku. Najčešća dijagnoza, u 34,6 posto djece rođene sa srčanom greškom, jest VSD - ventrikularni septumski defekt. To je jedna od ukupno 13 najtežih srčanih dijagnoza kod djece. Na kardiokirurško liječenje upućeno je 430 djece. Na njima je učinjeno 556 operacija, od čega 202 u Hrvatskoj, ostatak u inozemstvu. Ukupni mortalitet nakon kardiokirurškog liječenja iznosi 5 posto, navodi udruga.

Najteži oblik srčane greške je sindrom hipoplastičnog lijevog srca (HLHS), stanje u kojem dijete nema lijevu klijetku, a javlja se kod 2,3 posto djece s prirođenih srčanim greškama.

Akcija „Veliko srce malom srcu“ usmjerena je na prikupljanje sredstava za kupovinu medicinskih uređaja koji bi uvelike pomogli u dijagnosticiranju teških srčanih bolesti djece, prije i poslije rođenja. Tijekom obilježavanja Tjedna predstavio se projekt kojim se Udruga zalaže za nabavu automatskih vanjskih defibrilatora (AVD uređaja) za svaku školu i sportsku ustanovu, a koji je, na inicijativu udruge Veliko srce malom srcu, nabavljen i postavljen i u našoj sportskoj dvorani.

Projekt je nazvan „Minute u životu čine razliku" jer kod iznenadnog srčanog zastoja minute do dolaska hitne pomoći odlučuju o posljedicama. Potrebno je ukazati našem društvu na probleme koji imaju djeca sa srčanim bolestima, na sve tegobe koje pritom prolaze roditelji te na sav trud i stručnost liječnika i medicinskog osoblja u borbi za ove male srčane borce. Godišnje se više od milijun djece u svijetu rađa s prirođenom srčanom greškom, njih 100 000 neće doživjeti prvi rođendan, a 1000 će umrijeti prije odrasle dobi.

Veliko srce malom srcu je neprofitna, humanitarna udruga liječnika, zdravstvenog osoblja i roditelja djece s prirođenim srčanim greškama i drugim srčanim bolestima. Osnovana je 1994. godine u Zagrebu, a kao takva jedna je od najstarijih u Hrvatskoj. Udruga Veliko srce malom srcu pokrenula je svibnju 2011. godine veliku nacionalnu akciju pod nazivom „Veliko srce malom srcu“.

Osnovni ciljevi Udruge su:

- razvijanje svijesti o potrebi ranog utvrđivanja srčanih grešaka;

- potpora njihovom pravodobnom i pravilnom liječenju;

- prikupljanje sredstava za neophodne uređaje, pomagala i lijekove;

- osvješćivanje građana Republike Hrvatske o tome što znači biti dijete s prirođenom srčanom greškom ili bolesti, što znači biti njihov roditelj ili liječnik;

- pružanje psihološke pomoći roditeljima djece sa srčanim bolestima i greškama.

Zdravlje je najveće bogatstvo koje čovjek može posjedovati. Udruga se bavi djecom čije je zdravlje ozbiljno narušeno teškim srčanim problemima, a humanitarni rad svodi se ne samo na kontinuirano poboljšanje zdravstvenog stanja djece, već utječe i na djecu koja će se tek roditi ili su se već rodila – kao srčani bolesnici.

I vi možete pomoći ovim malim hrabrim borcima pozivom na broj 060 9095 te tim putem donirati 6.25 kn!

Povodom Svjetskog tjedna prirođenih srčanih bolesti kod djece na Radio Osijeku u emisiji "Zdravi eter" govorila je i kardiologinja na Klinici za pedijatriju KBC Osijek, doktorica Sanja Dorner, doktorica velikog srca, koja je mnogim našim malim borcima omogućila bolji i kvalitetniji život svojim predanim liječenjem i samim odnosom prema malim pacijentima. Na tome joj veliko hvala!

U radio-emisiji se osvrnula na problem djece i roditelja djece s ovim prirođenim bolestima. Cijelu emisiju poslušajte na linku stranice Radio Osijeka.