KNJIŽEVNI SUSRET S BOŽIDAROM PROSENJAKOM

Autor: Zrinka Jurčević, 24. 2. 2016.

Našu školu posjetio je poznati književnik Božidar Prosenjak, podijelio je s nama zanimljive zgode iz svoga djetinjstva.

Književni susret  23. veljače 2016. bio je namijenjen učenicima razredne nastave, koji su ovog poznatog pisca upoznali čitajući njegova djela Miš i Sijač sreće , uvrštena  u programe školske lektire za drugi, odnosno treći razred osnovne škole. Osim toga u školskoj knjižnici mogli su pronaći i pročitati i slikovnicu Božidara Prosenjaka Pudlica to najbolje zna… te Priču o kravati.

Osim što piše za djecu predškolske i mlađe školske dobi, Božidar Prosenjak poznat je i učenicima sedmih razreda. Njegov roman Divlji konj, također je dio školske lektire.
    Od ostalih djela poznati su mu romani za odrasle: Šetnja sa starcem, Plavičaste krijesnice, Put u središte srca, Tesar, te zbirka autobiografskih crtica Svjetlo koje se ne gasi.

Na samom početku, školska knjižničarka Anamarija Hat pozdravila je dragog nam gosta i zaželjela mu dobrodošlicu u našu školu, a zatim su književnika pozdravili i učenici trećih razreda koji su sa svojim učiteljima Mirelom Ćosić i Markom Mikićem, uvježbali i izveli dvije kratke priče Božidara Prosenjaka iz njegove zbirke priča Sijač sreće (Mašta i Tajne sile).

Književni susret protekao je u vedrom i ugodnom raspoloženju. Božidar Prosenjak podijelio je s nama zanimljive zgode iz svoga djetinjstva, pa smo tako mogli saznati kako je on doživio polazak u  školu i čega se najviše bojao prvoga dana u školskoj klupi.
   Učenici i učitelji uistinu su uživali u druženju s piscem, koji je šaljivim zgodama, na jednostavan način, učenicima poručio koliko je znanje važno i da treba učiti, pa makar i samo zato da se više svidimo učiteljici.

Nakon što su poslušali i nasmijali se piščevim dogodovštinama, učenici su imali priliku pitati pisca sve ono što ih zanima. Tako smo saznali u čemu sve pisac može pronaći inspiraciju, te da biti pisac nije posao na koji se odlučiš, nego poziv, dar koji ili imaš ili nemaš. Učenici su se iznenadili kada su čuli da neke knjige nastanu u jednom danu, dok se za neke druge misli skupljaju i slažu u priče godinama.
   Jedan školski sat, koliko smo imali na raspolaganju, proletio je brzinom svjetlosti.
Na samom kraju, ostalo nam je samo zahvaliti književniku što nas je posjetio i svojim dolaskom posijao sreću i smijeh koji su širili hodnicima škole i nakon završenog susreta.

Božidaru Prosenjaku uručili smo simboličan poklon (zlatovez) kao uspomenu na posjet Donjem Miholjcu i Osnovnoj školi „August Harambašić“.

Uz želju, da ćemo uskoro čitati neku njegovu novu knjigu, bilo za djecu, bilo za odrasle, zatvorili smo književni susret i pozdravili se sa svestranim književnikom Božidarom Prosenjakom.