ŠTO ZNATE O ZUBIĆ VILI?

Autor: Maja Poslon Živković, 28. 2. 2016.

O Djed Mrazu znamo gotovo sve, uskrsni zeko također nije neki tajanstveni lik, ali što znate o Zubić vili? U nekom trenutku života, sve je nas posjetila Zubić vila. Tako da ne čudi da je negdje usput rođena ideja o uvođenju dana u čast ove vile. Priča o Zubić vili seže još u doba srednjeg vijeka, iako točno porijeklo priče nije točno poznato. Zapravo, vila je možda samo bila sredstvo za smirivanje djeteta koje je prolazilo kroz čudnu fazu gubitka zuba (na kraju krajeva, svi smo to prošli). Ipak, Dan Zubić vile osmišljen je kako bi se odala počast ovom velikodušnom duhu koji je poznat po ostavljanju slatkiša ili novca ispod jastuka u zamjenu za svaki ispali mliječni zubić.

Prvi se put njezino ime spominje još u mračnom srednjem vijeku. Tada je, kao i danas, ona mijenjala djetetov mliječni zub za novčić ili poslasticu. No, što još znate o vili koja baš danas obilježava svoj dan? Istražili smo i otkrili nekoliko zanimljivosti koje će svaki vlasnik klimavoga zuba željeti znati.

1. Zubić vila jedna je od najljepših i najmanjih vila. Nosi svjetlucavu bijelu haljinu i svilene papučice.
2. Zubić vila ima krila koja svjetlucaju zlatnim sjajem.
3. Ima svoje suradnike koji putuju svijetom i zapisuju koja djeca imaju klimave zube.
4. Ukoliko se dijete, prilikom njezina posjeta, probudi, posipa ga posebnom vilinskom prašinom zbog koje dijete ponovno utone u čvrst san.
5. Zubić vila živi u dvorcu s velikom knjižnicom u kojoj su pohranjena imena sve djece svijeta.
6. Pitate se što radi s mliječnim zubićima? Čuva ih u velikom skladištu, a njezini suradnici, u posebim prigodama, od zubića nižu fantastičan nakit.

Još uvijek ne vjerujete u vile? Nema veze. U Argentini djecu navodno posjećuje mali miš koji radi gotovo isti posao kao i Zubić vila. On i Zubić vila slažu se u jednome – najdraži su im zdravi, bijeli zubići i njih najizdašnije nagrađuju.