NOVINARI - MALA RAZMIŠLJANJA O ŠMINKANJU U ŠKOLI

Autor: Zrinka Jurčević, 4. 3. 2016.

Novinarka Lara Job napisala je članak u kojem iznosi svoja razmišljanja o šminkanju. Svojim radom sudjelovala je na Međuopćinskoj smotri Lidrano 2016. u Našicama.

Mala razmišljanja o šminkanju u osnovnoj školi

„Zar ćeš takva u školu?“ „Što će nastavnici reći?“ „Znaš li da ti je Kućnim redom zabranjeno doći našminkana u školu?“
      Zvuče li vam ove rečenice poznato? Riječ je o čestim upitima koje majka postavi svojoj kćerki  kada kreće u  školu.
    Ah, ta šminka! Sama riječ dolazi iz njemačkog jezika i prema Anićevu rječniku znači „sredstvo za uljepšavanje lica ili sredstvo za uređivanje lika glumca prema ulozi“. Znači li to da će one djevojčice koje se počnu šminkati već u osnovnoj školi biti glumice?!

"šminkerica" Lara

Početkom školske godine, primijetila sam kako su mnoge osmašice, ali i poneke sedmašice, počele mijenjati svoju „fasadu“. Većina mojih vršnjakinja je bila našminkana. Što im se dogodilo za vrijeme praznika?  Naime, ne samo da su stavile malo korektor ili maskaru  nego su na svom licu imale „dvije lopate“ pudera, uočljivu crtu olovke za oči, maskaru debelo nanesenu i tuš. Bile su našminkane od glave do pete, što šminkom, što odjećom.  Ja nisam imala ništa od toga. U početku sam se glupo osjećala jer sam bila „obična“, tj.  kao da se nisam uklapala. Bila sam drugačija od ostalih. Uglavnom su me gledali kao čudakinju. Razgovarala sam sa svojom prijateljicom koja živi u Vinkovcima baš o šminkanju. Ispričala mi je da je u školi imala predavanje o toj temi i rekla mi koliko ustvari ta kozmetička sredstva štete našoj mladoj koži. Dermatolozi smatraju da se djevojčice u našoj dobi uopće ne bi trebale šminkati. Ustvari, ne bismo se smjele šminkati dok ne izađemo iz puberteta zato što naša koža još nije zrela i još je u fazi razvoja. Ako svaki dan budemo stavljale puder, on će zatvoriti pore kroz koje naša koža diše (a to nikako nije dobro) i stvarati neke bakterije koje svakodnevno žive na našoj koži (one bakterije zbog kojih nastaju prištići) te će se razmnožavati ubrzano….i  tako ćemo od malog prišta napraviti dvostruko veći.
             Sigurna sam da nam malo šminke neće naškoditi. Ponekad možemo staviti malo pudera ili korektor na pokoji vrlo iritantan prištić, ali moramo znati granicu i naravno obavezno moramo to malo šminke skinutu jer je spavanje s njom na koži izrazito  štetno, pogotovo ako se ni sutradan ne skine, a stavlja se novi sloj. Ako se ta radnja ponavlja više puta, s maskarom i olovkom za oči,  trepavice se jako oštete, ispadnu, a u najgorem slučaju na nekim dijelovima više nikada ne narastu. Ako se ne skida puder, onda dolazi do začepljenja pora i žlijezda lojnica. Koža nam ne može disati i sva nečistoća se nakuplja porama i rasteže ih tako da one postaju sve uočljivije. Isto tako istraživanja pokazuju da mjesec dana neskidanja šminke postaruje kožu za desetak godina. Razmislite malo, zašto bismo  dopustile ubrzano starenje svoje mlade kože, proširene pore, mnogo velikih prištića i vrlo slabe i male trepavice? Samo zato da budemo „popularne“ i da se uklopimo u društvo?!
             Provela sam malo istraživanje u svojoj školi upravo o šminkanju. Dio ispitanih djevojčica je protiv, ali i one znaju se malo našminkati. Usprkos svim gore nabrojanim posljedicama, neke djevojčice stavljaju svaki dan u školu „dva kilograma“ šminke. Kad tad će im se to obiti o glavu. Većina dječaka je protiv šminkanja u školi i više vole vidjeti nenašminkanu djevojčicu. Ipak, napomenuli su da ih ne smeta ako se neka djevojčica našminka kad ide na nekakav rođendan. Dio dječaka smatra da je djevojčičin izbor hoće li se ona našminkati ili ne i da više vole vidjeti našminkanu djevojčicu nego „prirodnu“. Svi nastavnici su protiv šminkanja u školi jer šminkanje zabranjeno Kućnim redom i smatraju da smo premladi za to. Također su rekli da smo lijepi takvi kakvi jesmo i da se ne trebamo pretvarati u nekog drugog samo da bismo bile „popularne“ i drugima lijepe te da u životu ima mnogo važnijih stvari od toga. Roditelji uglavnom zabranjuju kćerima da se šminkaju u školu. Smatram da to nije u potpunosti dobro jer time neće postići apsolutno ništa. Baš naprotiv, te djevojčice možda se šminkaju samo zato što im to nije dopušteno. Zabranjeno voće je najslađe, možda je za njih šminka zabranjeno voće. Poznajem neke djevojčice kojima su roditelji zabranili šminkanje pa one svaki dan dolaze  rano u školu da bi trčale u wc i stigle se našminkati. Naravno, po završetku zadnjeg sata opet odlaze u wc da bi skinule šminku da im roditelji to ne saznaju . Mislim da bi se možda manje šminkale da im roditelji to dopuste. Ili možda ne? To sve ovisi od osobe do osobe. Naravno ima i roditelja koje nije briga hoće li se njihove kćeri našminkati za školu i izgledati kao klaunovi (jer se najčešće ne znaju našminkati) ili neće.
            U redu je da djevojčica isprobava šminku te da ju stavi na svoju kožu nekoliko puta, ali da ne pretjeruje, pogotovo ako se šminka za školu (škola nije ni mjesto ni vrijeme za to). „Popularnije“ i uvijek našminkane djevojčice ne bi trebale podcjenjivati one koji nisu našminkane i savršeno odjevene te nije u redu ne puštati ih u svoje društvo. Nitko ne zna što će biti u budućnosti, možda će baš one djevojčice koje nikad nisu bile „in“ i nisu se šminkale biti uspješnije u životu i biti mnogo ljepše baš zato što nisu opterećivale svoju kožu u razvoju teškom šminkom.
     Trebamo znati da količina pudera na licu, dužina trepavica kao i nijansa crvene boje na usnama ne može privući prave prijatelje u naše društvo. Ako ikako možemo steći prave prijatelje,  to možemo samo svojom osobnošću i karakterom, a ne šminkom i izgledom.

Mentor: Zrinka Jurčević