DANI HRVATSKOGA JEZIKA

Autor: Tihana Geto Pavin, 7. 3. 2016.

Učenici naše škole obilježavaju Dane hrvatskoga jezika uredivši prigodni pano kao i sudjelovanjem na natjecanju u poznavanju svoga jezika.

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se od 1991. godine.  Utemeljeni su odlukom Hrvatskog sabora, na sjednici 28. veljače 1997. godine (onda pod imenom Hrvatski državni sabor). Održavaju se svake godine u mjesecu ožujku, od 11. do 17. ožujka.  Utemeljeni su u spomen  Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika koja je izašala u 17. ožujka 1967. u  "Telegramu", novinama za društvena i kulturna pitanja. U njoj se tražila ravnopravnost četiriju tadašnjih jezika, dosljednost u primjeni hrvatskoga jezika.

Početkom ožujka održava se i Natjecanje u poznavanju hrvatskoga jezika. Ove godine imali smo jednu predstavnicu, Petru Premec, 7. b razred koja je na Županijskom natjecanju u Osijeku održanom 4. ožujka ostvarila odlično 6. mjesto.

U 1. b razredu također su obilježeni Dani hrvatskoga jezika. Saznali su mnoštvo zanimljivosti o nastajanju hrvatskog jezika. Složili su se da je jezik neizmjerno bogatstvo te da bez istog ništa ne bi imalo smisla. Crtali su slova različitih boja i oblika, pisali  i pisanim slovima, izradili plakatiće s temom "Hrvatski jezik je ..." čime je nastao i pano koji možete vidjeti u holu naše škole. Kao prilog panou, s dodatne nastave hrvatskoga jezika, napravljen je odabir pjesama koje predstavljaju bogatstvo našega jezika.

Učiteljice Tihana Geto, RN i  Zrinka Jurčević, hrvatski jezik