PRVI DAN PROLJEĆA NA CVJETNU NEDJELJU

Autor: Maja Poslon Živković, 20. 3. 2016.

U 5 sati i 31 minutu stiglo nam je proljeće. Iako smo navikli da se prvi dan proljeća obilježava 21. ožujka , ove godine došlo je do razlika u pravom i kalendarskom datumu dolaska ovog godišnjeg doba.

Uz to, danas je i Cvjetna nedjelja ili Cvjetnica.

Unatoč službenom datumu početka proljeća, 21. ožujka, koji je upisan u naše kalendare pa i u školske udžbenike, proljeće već godinama zapravo počinje dan ranije, 20. ožujka, dan kada dan i noć jednako traju.
Gibanje Sunca, odnosno dosezanje točke nebeskog ekvatora događa se dvaput u godini, oko 21. ožujka, što nazivamo proljetnom ravnodnevicom i oko 23. rujna, što nazivano jesenskom ravnodnevicom.

Prekrasan sunčani dan koji je jutros svanuo još je više uljepšao ovu nedjelju, Cvjetnu nedjelju. Kao što joj ime govori, Cvjetnica je posvećena cvijeću. Uz nju su vezani brojni obredi, a najpoznatiji su posvećivanje grančice masline. Osim ovih koje je prigrlila Crkva, ima i drugih drevnijih običaja kojima možemo obilježiti početak proljeća. Takvo je obredno umivanje u cvjetnoj vodi za ljepotu, zdravlje i blagostanje.

Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje je kršćanski blagdan, slavi se u nedjelju prije Uskrsa.
Cvjetnica je uvod u Veliki tjedan. Crkva se spominje Isusovog svečanog ulaska u Jeruzalem.

U spomen na taj događaj koji je predstavljao uvod u dramatične događaje Velikog tjedna, na Cvjetnicu se prije mise obavlja procesija s blagoslovljenim palminim i maslinovim grančicama. Običaj je da vjernici blagoslovljene grančice ponesu u svoje domove i stave za križ na zidu. Blagoslovljene se grančice ostavljaju u kući i nakon što se osuše kao znak i podsjetnik na vjernost Isusu do druge Cvjetnice.