DAN EIFFELOVOG TORNJA

Autor: Maja Poslon Živković, 31. 3. 2016.

Dan Eiffelovog tornja je praznik kojim se slavi ovaj prekrasan spomenik. Obilježava se na dan kada je toranj završen 1889. godine, a za čiju je gradnju bilo potrebno ukupno 2 godine, 2 mjeseca i 5 dana.

Građen je povodom Međunarodne izložbe u Parizu, za vrijeme 100. obljetnice Francuske revolucije, a nazvan je prema glavnom inženjeru, Gustaveu Eiffelu. Obilježite ovaj dan planiranjem posjete ovoj povijesnoj znamenitosti (makar samo i u mašti). Za ljude širom svijeta postoje razni načini za proslavu ovog dana. Nosite odjeću i nakit koji uključuju Eiffelov toranj, ispecite Eiffel tortu i pozovite prijatelje na druženje ili organizirajte piknik s francuskim zastavama i poslasticama kako bi sve uveli u duh proslave.

15 ČINJENICA KOJE NISTE ZNALI O EIFFELOVOM TORNJU

• Na prvom katu tornja sa svih njegovih strana otisnuta su imena 72 znanstvenika i inženjera koji su sudjelovali u konstruiranju tornja.

• Eiffel teži preko 10.000 tona i sadrži preko 18.000 pojedinačnih komada željeza.

• Od 1900. do 1914. Eiffelov toranj imao je svoj ‘Eiffel top’ koji je tijekom tih godina svaki dan pucnjem obilježavao podne (usporedbe radi - naš Grički top u Zagrebu ove godine proslavio je 137 godina).

Prvi film snimljen na tornju bio je  ‘Uspavani Pariz’, Rene Claira.

• Tadašnji najstariji cirkuski slon na svijetu dobiva svoju priliku za obilazak Eiffelovog tornja 1948. godine, ali ‘penje’ se samo do prvog kata.

• Vrh Eiffelovog tornja izgorio je 1957. kad je započelo renoviranje nakon kojeg je zamjenski vrh povisio toranj na 320 metara.

• Prvo klizalište na prvom katu Eiffela postavljeno je krajem 60-ih, a u klizanju je prvi ‘probio led’ moskovski cirkuski medvjed.

• Jacques Coutard i Joel Descuns imena su motorista koji su se prvim fracuskim motorima spustili s drugog kata tornja na prvi.

• 1984. godine britanski par skočio je padobranom s vrha Eiffelovog tornja te su se sigurno spustili za 45 sekundi.

• Svakih 7 godina 25 radnika penje se na toranj kako bi s oko 60 tona boje uljepšali i od hrđe zaštitili Eiffel. Za današnju brončanu boju tornja odlučili su se prije dvadesetak godina, a do tad boje na Eiffelovom tornju mijenjale su se u raznim nijansama od crveno-smeđe do žute.

• Predviđa se da će se toranj pod utjecajem promjena temperature smanjivati ili povećavati za do 15 cm.

• Eiffelov toranj otvoren je svih 365 dana u godini, čak i na Božić. Zadnji lift do vrha ide u 23 sata, a ljeti u ponoć.

• Svaki dan nakon zalaska sunca, svaki puni sat do jedan sat iza ponoći, Eiffelov toranj na 5 minuta ‘izvede’ svoj light show za koji je potrebno od 20 000 žarulja.

• Preko 600 ljudi zaposleno je na Eiffelovom tornju uključujući restorane i suvenirnice.

• Na Eiffelovom tornju danas se nalazi preko 30 TV i radio postaja.

Pogled s vrha Eiffelovog tornja jedinstveno je iskustvo koje svake godine upozna preko 7 milijuna ljudi. Najveći postatak u toj brojci, oko 75 posto, čine upravo strani turisti dok ćete među lokalnim stanovnicima Pariza i dalje moći upoznati ljude koji na Eiffelu nikad nisu bili.

Zadnjeg dana u ožujku najpoznatiji simbol Francuske slavi svoj rođendan.