MEĐUNARODNI DAN ŠALE - PRVI APRIL

Autor: Maja Poslon Živković, 1. 4. 2016.

Dan ludih, Dan svih luđaka ili jednostavno 1.travnja, dan je kad se većina ljudi šali i drugima podvaljuje "fore'", stoga danas pazite da vas netko ne "digne'"na foru!

Svi smo se barem jednom našalili na 1.travnja - bilo da smo nekome priredili iznenađenje ili su pak nas zeznuli. Općepoznato je da se u svijetu na taj dan obilježava Međunarodni dan šale ili Dan ludosti. No, znate li gdje i kako je ova tradicija započela?

Ne zna se točno, no pretpostavlja se da potječe čak iz 1564. kada se početkom travnja održavao festival ludosti zvan ''Quirinalia''. Upravo te godine francuski kralj Karlo Deveti je predstavio novi kalendar po kojemu je početak nove godine pomaknut s 1. travnja na 1. siječnja.

Oni koji nisu slijedili novi zakon, Novu godinu su i dalje slavili 01. travnja te su bili ismijavani i proglašavani prvotravanjskim budalama.

Priče su se prenosile s koljena na koljeno te se tradicija prvotravanjskih šala održala do danas.

Tradicija prvotravanjskih šala u američkim medijima ima dugu povijest.
'Muzej šala' u San Diegu ocijenio je 10 najboljih prvotravanjskih šala koje su ikada izvedene, a mi vam donosimo neke od njih.

1. BBC je 1957. objavio da su zahvaljujući blagoj zimi i nestanku insekata koji napadaju špagete švicarski seljaci imali odličnu berbu špageta s drveća na kojem rastu. Nevjerojatno, ali nakon toga se javilo na stotine ljudi koje je zanimalo gdje mogu nabaviti takvo drvo.

2. Švedska je 1962. imala samo jedan televizijski program, koji je emitiran u crno-bijeloj tehnici. Na 1. travnja se jedan tehničar pojavio na ekranu i kazao gledateljima da će program moći gledati u boji, ako ispred ekrana razvuku najlonke.

3. Godine 1976. britanski astronom Patrick Mur kazao je na radiju da će se 1. travnja u 9.47 sati dogoditi izuzetan fenomen, jer će Pluton izaći iza Jupitera te je slušateljima rekao da će, ako skoče u određenom trenutku, imati osjećaj da lebde. Stotine ljudi javilo se kazavši da su upravo to doživjeli.

4. Jedan sportski magazin je 1985. objavio priču o igraču bejzbola koji je loptu bacio brzinom od 270 kilometara na sat.

5. Godine 1998. publikacija 'Novi Meksikanci za znanost i razum' objavila je vijest da je država Alabama nakon referenduma promijenila vrijednost broja Pi iz 3,14 u biblijski broj 3,0.

6. Lanac restorana brze prehrane Burger King 1998. godine objavio je oglas u novinama USA today da u ponudi ima i hamburger za ljevake. Kasnije su priopćili da su dobili tisuće narudžbi.

Uz njih prepričavaju se i ove prvoaprilske šale:

1. Davne 1977. britanski je Guardian na čak 7 stranica objavio reportažu o San Serriffeu, izmišljenoj otočnoj državi u Indijskom oceanu. Reportaža je sadržavala kompletan opis dvaju glavnih otoka nazvanih Upper Caisse i Lower Caisse,izmišljenu prijestolnicu nazvanu Bodona pa čak i vođu tog izmišljenog otočja, generala nazvanog Pica. Taj dan, ali i mnoge dana nakon toga, redakcija Guardina bila je "zatrpana'" telefonskim pozivima čitatelja koji su povjerovali u istinitost reportaže i željeli doznati više o nepostojećem otočju.

2. 1973. BBC Radio ugostio je "poznatog liječnika i akademika" dr. Clothiera koji je naciji objavio kako crvenokosim ljudima prijeti zarazna bolest nazvana Dutch Elm Disease, tj. bolest nizozemskog brijesta. Ne treba posebno napominjati koliku paniku je ta informacija izazvala među pučanstvom.

3. Ne tako davne 1997. mnoštvu korisnika proslijeđen je e-mail o tome da internet taj dan neće raditi "kako bi roboti mogli pregledati njegov sadržaj i očistiti ga od stranica koje više nisu u funkciji".

4. 1974. šaljivdžija imenom Porky Bickar zapalio je nekoliko stotina guma na vrhu vulkana Mt. Edgecumbe na Aljasci. Iako je vulkan posljednji put eruptirao prije više od 2000 godina prije Krista, gusti crni dim koji se uzdizao visoko na nebu prestravio je stanovnike.

Ako se možda bojite ovog dana, postoji i naziv za tu fobiju - aprilofobija.
No iskoriste današnji dan da se dobro našalite na nečiji račun! laugh