DAN GUMICE ZA BRISANJE

Autor: Maja Poslon Živković, 15. 4. 2016.

Danas, 15. travnja, slavi se najpoznatiji izum, gumica za brisanje. Svi nekad pogriješimo u pisanju, a baš ovaj dan posvećen je važnosti ovog malog, ali vrlo korisnog predmeta, koji se može pronaći na gotovo svakom radnom stolu.

U "svijetu gumice" postoje dva čovjeka koja treba posebno istaknuti.

Prvi je Joseph Priestley, koji je otkrio gumicu na današnji dan 1770., koristeći komad gume (kaučuk) uvezene iz Brazila, a potom je 1858., Hyman Lipman iz Philadelphije patentirao olovku s gumicom na vrhu olovke.

Učenici i svi oni koji koriste običnu ili tehničku olovku ponekad trebaju gumicu. Time su se vodili japanski inovatori koji su stvorili novu gumicu za brisanje sa čak 28 uglova.

Gumica je dobila ime kadokeshi ili nešto kao "uglata gumica za brisanje". Ako se pitate u čemu je štos s tih 28 uglova, evo pojašnjenja – svi znamo da uglovi najbolje i najpreciznije brišu, odnosno najmanje mrljaju. Upravo zbog toga su japanski inovatori i napravili ovakvu gumicu.

Stare gumice imaju samo osam uglova, a ova japanska čak 28, pa je razlika itekako vidljiva.

Kadokeshi postoji u plavoj, bijeloj i ružičastoj varijanti, a kutijice s gumicom imaju i privjesak za mobitel.

Što reći nego - Japanci su zaista mislili na sve!