SVJETSKI DAN KNJIGE

Autor: Maja Poslon Živković, 23. 4. 2016.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare (za kojeg se pretpostavlja da je i rođen na isti dan jer točan dan rođenja nije poznat).

UNESCO želi svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.

Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. godine. Također, ove godine se na ovaj dan obilježava i "Noć knjige" , a kako se 22. travnja obilježava i "Dan hrvatske knjige", prilika je to da se ova dva važna datuma objedine u svrhu promicanja knjige, kulture čitanja, autora i izdavaštva.

UNESCO ima i druge programe vezane uz knjige i književnost. Godine 1948. organizacija je započela ambiciozan program s područja prevođenja, a jedan od glavnih dijelova toga programa je Index Translationum, međunarodna bibliografija prijevoda koja sadržava podatke iz više od stotinu zemalja i omogućuje uvid u sve podatke o prevođenju nekog djela.

Usto, UNESCO svake druge godine dodjeljuje Nagradu za književnost za djecu i mlade u službi tolerancije, za djela za mlade koja promiču uzajamno razumijevanje utemeljeno na poštovanju drugih naroda i kultura. Iako Svjetski dan knjige nije razvikana manifestacija poput nekih drugih praćenih velikom reklamom i pompom, na razne se načine obilježava diljem planeta. Dok se u nekim zemljama toga dana knjige prodaju po sniženoj cijeni, drugdje se pak organiziraju učestale promocije knjiga, tribine, okrugli stolovi ili radionice za djecu. Od 2001. Unesco bira i godišnju svjetsku prijestolnicu knjige, titulu kojom su se do danas okitili Madrid, Aleksandrija, New Delhi, Antwerpen, Montreal, Torino i Bogotá. U sezoni 2008/2009 svjetsko središte knjige je Amsterdam, za 2009. prihvaćena je kandidatura Bejruta, a za sljedeću godinu slovenske prijestolnice Ljubljane.

Dan ranije, 22. travnja, slavi se Dan hrvatske knjige, budući da je na taj dan prije više od pola tisućljeća (1501.) otac hrvatske književnosti Marko Marulić dovršio kao pedesetogodišnjak "Juditu", svoje najpoznatije djelo na hrvatskome jeziku.

Tom prigodom dodjeljuju se i nagrade Dana hrvatske knjige koje dodjeljuje Društvo hrvatskih književnika. Ovogodišnji laureati su akademik Radoslav Katičić, Matica makedonska i pjesnik Hrvoje Tutek.

Počastite se i vi danas nekom lijepom knjigom i odlutajte u svijet mašte.

Ivo Andrić je to lijepo rekao: "Ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život."