POSJET UČENIKA IZ REPUBLIKE MAĐARSKE NAŠOJ OSNOVNOJ ŠKOLI

Autor: Zrinka Jurčević, 16. 5. 2016.

Polaznici izborne nastave hrvatskoga jezika iz Osnovne škole Kanizsai Dorottya iz Siklosa bili su u petak, 13. svibnja 2016., gosti naše osnovne škole u Donjem Miholjcu.18 učenika od petog do osmog razreda došlo je u pratnji Julianne Ferenczfi, učiteljice engleskoga jezika, i Agnes Tolnai, profesorice hrvatskoga i mađarskoga jezika.Ugodnim druženjem i radionicama na hrvatskom i engleskom jeziku upoznali smo mađarske kolege s našom školom te na taj način i službeno započeli suradnju dogovorenu u travnju, na sastanku u Siklosu.

Učitelji i učenici Osnovne škole Kanizsai Dorottya iz Siklosa prihvatili su poziv da na jedan dan budu gosti naše škole. Nastavni dan je bio osmišljen i prilagođen gostima iz Mađarske, a cilj nam je bio povezati mađarske i hrvatske učenike, kako bi već tijekom ljeta mogli uspostaviti međusobne kontakte i početi se pobliže upoznavati dopisivanjem.

U 8.00 ujutro dočekali smo goste i poveli ih u školsku knjižnicu. Na samom početku susreta pozdravio ih je ravnatelj škole Vedran Aladić i zaželio im ugodan boravak u prostoru škole.
Uz lagani doručak, sok i peciva, učenici i učitelji iz Mađarske pogledali su pripremljenu prezentaciju na mađarskom jeziku o Republici Hrvatskoj, gradu Donjem Miholjcu i Osnovnoj školi „August Harambašić“. Školska knjižničarka Anamarija Hat upoznala ih je s osnovnim podacima i zanimljivostima vezanim uz povijest našega Grada. Saznali su također nešto više i  o radu Glazbene škole i Tamburaškog orkestra te kontinuiranim uspjesima učenika naše škole na sportskom, ali i obrazovno-nastavnom planu.

Nakon okrijepe i ugodnog razgovora u školskoj knjižnici, učenike smo poveli u učionicu engleskog jezika gdje su ih dočekali učenici šestih razreda. Kristina Andračić, učiteljica engleskoga jezika, pripremila je zanimljivu radionicu o poznatom britanskom sastavu Beatlesima.

Učenici su aktivno sudjelovali i međusobno se nadopunjavali rješavajući različite zadatke. Na kraju sata zajedno su otpjevali poznatu pjesmu Johna Lennona The Imagine. Svi smo se složili da je mir i tolerancija ono što današnjem svijetu najviše treba, a ovakvi projekti i radionice uistinu su korak u pravom smjeru ka zbližavanju dvaju kultura.

Nakon radionice na engleskom jeziku, bio je predviđen glazbeni susret učenika dviju škola. Učitelj glazbene kulture Boris Šili i učiteljica klavira u Glazbenoj školi Silvija Ježić Knežević pozvali su učenice osmih razreda, članice školskog pjevačkog zbora, da se upoznaju i kroz pjesmu približe učenicima mađarske škole. Za početak su pripremili pjesmu Yesterday, koja je podjednako poznata svim učenicima, a otpjevali su je na engleskom jeziku. Zatim su članice zbora izvele pjesmu Maslinova grana, a učenici iz mađarske škole su spremno prihvatili note i do kraja nastavnog sata uspješno svladali i melodiju i tekst na hrvatskom jeziku.

Nakon obrazovno-nastavnih sadržaja poveli smo naše goste u obilazak Nastavno-sportske dvorane i sportskih klubova koji tamo djeluju. Pohvalili smo se sportskim uspjesima naših učenika i saznali da je u Republici Mađarskoj sportska kultura iznimno važna te da je sat tjelesno-zdravstvenog odgoja obavezan u svakom nastavnom danu kroz sve godine obaveznog školovanja. Obišli smo Glazbenu školu i informatičku učionicu. O brizi za okoliš i ekološkoj osviještenosti progovorili smo u Eko –učionici.
Susret smo završili okrjepom i ručkom u školskoj kuhinji. Na samom kraju ravnatelj se zahvalio učiteljicama i učenicama na posjeti i aktivnom sudjelovanju u pripremljenim radionicama te im uručio prigodne darove.

Naše goste, za koje sada već možemo reći i naše prijatelje, ispratili smo puni pozitivnih dojmova, radujući se sljedećem susretu koji je dogovoren za 3. lipnja 2016., kada će Tamburaški orkestar Glazbene škole, pod vodstvom učitelja Darka Nikolića, nastupiti na Maratonu narodnih pjesama u Siklosu, u Republici Mađarskoj, na poziv gđe Tímee Bockovac, predsjednice Hrvatske samouprave u Siklosu.

Anamarija Hat, knjižničarka