preskoči na sadržaj

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac

 > Naslovnica
Vijesti

MEĐUNARODNI DAN NESTALE DJECE

Autor: Maja Poslon Živković, 25. 5. 2016.

Međunarodni dan nestale djece obilježava se od 1983. godine svakog 25. svibnja čime se odaje počast nestaloj i pronađenoj djeci, ali i podiže senzibilitet građana po pitanju ovog fenomena.

Svake godine unutar zemalja Europske unije nestane 250 tisuća djece, svake dvije minute jedno dijete. U Republici Hrvatskoj, prošle godine iz obiteljskog doma udaljilo se 528 djece, a iz odgojnih ustanova 1247, što ih svrstava u najrizičnije skupine djece, potencijalnih žrtava različitih oblika zlostavljanja.
U svrhu borbe protiv fenomena nestale djece, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu vodi posebnu telefonsku liniju 116000 – nacionalni broj za prijavu nestale djece (Harmonizirani europski kratki kod 11600 — usluge sa posebnom socijalnom osjetljivosti ) i time pruža jednu bitnu uslugu građanima Republike Hrvatske radi zaštite njihovih najmlađih sugrađana.


Također, Centar je pokrenuo i nacionalni registar nestale djece www.nestaladjeca.hr koji neprestano izmjenjuje informacije o trenutno nestaloj djeci, kao i aplikaciju „Nestali na dlanu” čija je svrha brže i efikasnije prijavljivanje nestanka djeteta, ali i lakše dojavljivanje informacija vezanih za prijavljeni nestanak djeteta.
Nestanak nikada nije bezazlen te je djecu potrebno upozoriti kako mogu postati žrtvama nasilja, iskorištavanja ili nekog drugog kaznenog djela. Nestanci djece najčešće traju od 24 sata do nekoliko dana, a prema dosadašnjem iskustvu hrvatske policije gotovo sva djeca čiji se nestanak prijavi u kratkom vremenu se vrate ili ih policija pronađe. Ljeti se povećava broj mladih koji odlaze od kuće na more s prijateljima zbog zabave ili zbog straha od reakcije roditelja na eventualne loše ocjene.


Iz MUP-a poručuju da pronalazak djeteta i njegovo vraćanje kući ili ustanovi koja skrbi o njemu mora biti osnovni cilj. U pronalaženju nestale osobe, uz policiju i druge stručnjake izvan policije, najbolja pomoć su prijatelji, poznanici, obitelj i zajednica ukoliko se žele aktivno uključiti u traganje. Važno je da svoja saznanja dijele s policijskim službenicima kod kojih su prijavili nestanak osobe te da slijede njihove daljnje savjete i upute. Također napominju da ne treba čekati 24 sata od nestanka djeteta, već je nestanak potrebno prijaviti što prije.

 

Sigurnosni savjeti za roditelje

Sastavljen je kratak vodič s nekoliko sigurnosnih savjeta za roditelje koji putuju s djecom i sigurnosnim savjetima za obitelj za vrijeme blagdana. Međutim, roditelji s posebnim pitanjima slobodno mogu kontaktirati broj 116 000.

Kako zaštititi svoje dijete u mnogočemu ovisi o dobi djeteta. Rizik nestanka djeteta je veći tijekom ljetnih mjeseci, pogotovo ako imate dijete mlađe dobi. Ovdje su neki korisni savjeti kako ostati osigurati svoje dijete i zabaviti se tijekom cijelog ljeta, ali i ostatak godine.

NAJVAŽNIJA STVAR KOJU TREBA ZAPAMTITI U ZAŠTITI DJETETA JE TO DA JE STALNA KOMUNIKACIJA S DJETETOM NAJBOLJI NAČIN DA OSIGURATE SIGURNOST SVOG DJETETA I DA GA ZAŠTITITE OD SVIH OPASNOSTI.

S malom djecom koja još ne mogu komunicirati roditelji moraju biti posebno oprezni na plažama i  prenapučenim područjima. Roditelji moraju osigurati vizualni kontakt sa svojim djetetom u svakom trenutku. 

Uvijek moramo imati dogovoreno „Idi na TO MJESTO“ u slučaju da  izgubimo jedni druge. 

Postoje narukvice za djecu sa brojem 116000 na koje roditelji mogu dopisati i vlastite telefonske brojeve. Pitajte nacionalnu 116000 organizaciju Centar za nestalu i zlostavljanu djecu za takvu narukvicu.  

Učimo našu djecu da ukoliko se izgube trebaju tražiti policajca. U prošlosti smo ih učili da potraže osobu u uniformi, no danas to više ne govorimo djeci jer postoje brojna zanimanja koja koriste uniforme te to može dodatno zbuniti dijete. Djetetu treba reći da ukoliko se izgubi treba potražiti policajca u blizini, a ukoliko ga nema treba potražiti najbližu majku s djetetom kojoj će reći da se izgubilo ili ukoliko je u blizini telefonska govornica nazvati Pozivni centar za nestalu djecu na broj 116 000 i netko će doći i pomoći im.

Učimo djecu da u svakom trenutku moramo znati gdje se igraju i s kim se igraju te ukoliko se žele ići igrati negdje dalje trebaju nam to prvo javiti. Budite sigurni da imate uspostavljena pravila sa svojom djecom u čije kuće se smiju ići igrati kada Vi niste tamo i uspostaviti granice na koja mjesta smiju ići, a na koja ne smiju u susjedstvu.

 Uvjerite se da Vaša djeca znaju svoje pravo ime, adresu i telefonski broj te kako koristiti telefon. Budite sigurni da Vaša djeca znaju što treba učiniti u slučaju nužde i kako Vas kontaktirati. Isto tako, izuzetno je bitno da djeca znaju da im je broj 116 000 uvijek dostupan za pomoć. 

Ukoliko djeca ostaju sama kod kuće, upozorite ih da vrata uvijek moraju biti zaključana te da ne smiju otvarati vrata nikome, niti razgovarati s ikim tko kuca/pozvoni. Ako ste se dogovorili s prijateljem/prijateljicom ili rođakom da obiđu Vašu djecu, uvjerite se da se Vaša djeca osjećaju ugodno i sigurno biti sami s tom osobom. Provjerite razumiju li Vaša djeca da ne smiju reći da su sami ukoliko ih netko zove na telefon. 

Ukoliko imate malu djecu, nemojte ih ostavljati samu u trgovinama, kinima, igraonicama ili parkovima. To nisu sigurna mjesta na kojima dijete možete ostaviti bez nadzora. Kada su djeca izvan ili daleko od kuće, osigurajte da odrasla osoba kojoj vjerujete nadzire Vaše dijete u svakom trenutku.  

Od najmlađe dobi moramo učiti djecu da poštuju vodu i da nikada ne ulaze u vodu bez nadzora odrasle osobe ili pratnje . Uvijek moraju nositi svoje plutajuće naprave kada su u blizini vode. Uvjerite se da Vaša djeca znaju da se ne smiju približavati bazenima, kanalima ili drugim vodenim tijelima bez nadzora odrasle osobe.

Provjerite kampove i druge ljetne programe prije nego pustite svoju djecu u takav program. Provjerite o kakvim kampovima i programima se radi te pojedincima koji će raditi s djecom. Uvjerite se da je osiguran nadzor odrasle osobe nad Vašom djecom u svako doba  i znate li za sve aktivnosti i izlete koji su planirani u okviru izabranog kampa ili programa. 

 




Tražilica
Naša škola

e-Dnevnik za učenike

e-Dnevnik za nastavnike

IZDVAJAMO

Školski kurikulum

Raspored sati

Raspored informacija za roditelje

Pristup informacijama

Školski dokumenti

Ime smo dobili po...

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Tražilica
Stručno usavršavanje
Korisni linkovi
CMS za škole logo
Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / www.os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr
preskoči na navigaciju