SVJETSKI DAN ZAŠTITE ŽIVOTINJA

Autor: Maja Poslon Živković, 4. 10. 2016.

Svjetski dan životinja prvi je puta obilježen daleke 1931. godine kada su ekolozi upozorili na problem ugroženih vrsta životinja. Od tada je dan posvećen životinjama sve više rastao i poprimio svjetske razmjere. Upoznajmo životinje i obilježimo njihov dan na pravi način.

Danas kao da sve ima svoj dan. Tu je „Dan televizije“ i „Dan torte od mrkve“, „Dan sladoleda za doručak“ i „Dan kišobrana“. Ipak, vjerojatno se svi slažemo da bi nešto što je svuda oko nas, sa čime smo u doticaju svaki dan i bez čega vjerojatno ne bismo preživjeli stvarno zaslužuje svoj dan. Pa baš zbog toga smo, kao i svake godine, odlučili obilježiti „Svjetski dan životinja“.

Udruge za zaštitu životinja globalno obilježavaju taj dan kako bi povećale svijest o problemima životinja te potaknule ljude na razmišljanje o tome kako se odnose prema životinjama.

Milijarde životinja godišnje se ubijaju zbog hrane. Milijuni se ranjavaju, progone i ubijaju u lovu. Milijuni se ubijaju u raznih pokusima i istraživanjima. Milijarde riba umire u mukama uhvaćeni u mrežu ili na palubama brodova, na udicama ili probijeni harpunima, kao i brojni morski sisavci i morski psi. Milijuni krznaša se ubijaju, a krzna im se deru i od toga se pravi odjeća. Milijuni pate i umiru u kavezima, u cirkusima, na lancima, u krletkama ili napušteni na ulici.
Sve to može se izbjeći. Ništa od toga nije potrebno. Vrijeme je da to onda i prestanemo činiti!

Ovaj datum ćemo posvetiti svim životinjama, ne samo onima iz naše okoline na čije smo patnje osjetljivi i koje nam je teško gledati bolesne i ozlijeđene, a pogotovo kako tužno lutaju ulicama. Ovaj datum posvećujemo i svim onim životinjama koje žive u patnji dalekoj od očiju javnosti, čije krike čuju samo oni koji to žele čuti. Ovaj datum datum je svih životinja. Svaka životinja u svim farmama svijeta, u svim laboratorijima ovog svijeta, svim cirkusima i kavezima svijeta. Sve životinje koje će možda već sutra biti ubijene danas imaju svoj dan, Dan zaštite životinja.

Ako se odlučite imati kućnog ljubimca, udomite i spasite jedan život. Vjerujte, ta životinjica će vam biti zahvalna čitav život. Znate li da kućni ljubimci smanjuju stres i depresiju? Pokušajte! Ali uvijek imajte na umu da se ponašate prema svojem kućnom ljubimcu onako kako biste i vi voljeli da se netko ponaša prema vama.

Imajte na umu kada poželite kućnog ljubimca da to nije "nešto" što ćete ostaviti kada vam dosadi. Svako živo biće ima svoje potrebe, upoznajte se s njima prije nego donesete odluku.
Dolazi zima, zamislite kako je biti vani bez hrane, na temperaturi ispod nule...  Ako ne možete udomiti životinju, pomozite im barem tako da im ostavite hrane, ako vidite zlostavljanje pasa - prijavite.

Danas je Svjetski dan zaštite životinja, budimo njihov glas!