NOĆAS SE POMIČU KAZALJKE SATA, NE ZABORAVITE!

Autor: Maja Poslon Živković, 29. 10. 2016.

U nedjelju, 30. listopada, u 3 ujutro završava ljetno računanje vremena i počinje zimsko računanje vremena pomicanjem kazaljki jedan sat unatrag. Tako će se vrijeme u 3 sata računati kao 2 sata.

Pomicanje kazaljki ne događa se u svim državama svijeta, niti se kod onih koji miču kazaljke događa u isto vrijeme. Rusija, Bjelorusija i Ukrajina ukinule su praksu pomicanja kazaljki, a Dmitrij Medvedev tu je odluku objasnio dobrom za zdravlje stanovništva.

Inače, prije svega, sat se pomiče zbog uštede energije, odnosno da dnevne poslove prilagodimo dnevnim poslovima. Međutim, u posljednje vrijeme javlja se sve više zagovornika odustajanja od ove prakse, jer ona navodno stresno djeluje na ljude, ali i na životinje.

Jedna američka studija pokazala je da pomicanje kazaljke jedan sat unaprijed i gubitak jednog sata sna povećava do 25 posto rizik od srčanog udara idućega ponedjeljka u odnosu na ostale ponedjeljke u godini. S druge strane, rizik od srčanog udara smanjuje se za 21 posto prvoga utorka nakon što se sat vrati na standardno vrijeme i ljudi spavaju sat vremena dulje.

Do toga zaključaka stručnjaci su došli analizirajući podatke o primanju pacijenata u bolnice u Michiganu. Proučavali su primitke prije promjene na ljetno računanje vremena i one u ponedjeljak nakon toga, i tako četiri godine zaredom.

Do srčanih udara općenito najviše dolazi ponedjeljkom, vjerojatno zbog stresa uzrokovanog početkom novog radnog tjedna i s time povezanim promjenama u obrascu spavanja, rekao je voditelj istraživanja, kardiolog Amneet Sandhu.

Prije nego što odete u krevet pomaknite satove unazad. Dobra stvar je to što na mobitelima ne morate ništa pomicati jer se oni sami pomiču. Na taj ćete način izbjeći paniku ujutro oko toga koliko je zapravo sati. A pozitivno u svemu je što je sutra nedjelja pa uživajte u vikendu i privikavanju na ovu promjenu.