DAN SVETE LUCIJE

Autor: Maja Poslon Živković, 13. 12. 2016.

13.prosinca slavi se blagdan Svete Lucije, zaštitnice ratara, slijepaca, krojača, kovača, trgovaca... Ime Lucija potječe od lat.riječi lux,lucis, što znači svjetlo, te ona na neki način navješta svjetlo božićne noći.

Danas je blagdan Sv. Lucije i to je dan na koji se već tradicionalno obavlja sijanje božićne pšenice. Sijanje božićne pšenice je lijep običaj kojem se posebno vesele djeca jer od tog dana imaju svaki dan do Božića poseban zadatak – zaliti pšenicu i provjeriti napreduje li dobro.

Smisao sijanja božićne pšenice je u narodnom vjerovanju da će cijela nova godina biti uspješnija i plodnija ako pšenica do Božića lijepo zazeleni i bude gusta i visoka.

Predanja kažu da je običaj sijanja pšenice vezan uz bijeg Svete Obitelji. Bogorodica je, bježeći pred Herodovim vojnicima, zamolila seljaka koji je na njivi sijao pšenicu da kaže progoniteljima kako su tuda prošli onda kad je sijao pšenicu. Kad su progonitelji stigli, pšenica je već izrasla velika i gusta zbog čega su vojnici odustali od potjere misleći da je to bilo davno.

Sveta Lucija slovi i kao navjestiteljica boljih vremena, jer su nakon toga dani sve duži. Zbog toga je u narodu zaživjela uzrečica "Sveta Lucija, mrak ubija".

Pšenicu možete posijati u za to namijenjene posudice ili se poigrati pa oblikovati razne vesele figure sa pšeničnom frizurom smiley